Více než polovina vlků v Evropě má psí DNA. Jak to bude s jejich ochranou?

Britští výzkumníci zjistili, že více než polovina vlků v Evropě a Asii má v sobě malé bloky psí DNA. To otevírá debatu, jak a jestli vůbec má smysl chránit tyto vlčí populace. Ochránci se totiž snaží zachovat především původní druhy. Problém ale je, že pravé vlky od kříženců jen těžko poznáme.

Lincoln (Velká Británie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlci (ilustrační foto) | Foto: MrT HT | Zdroj: Flickr

O nekontrolovaném křížení vlků se psy se vědělo už dřív – upozornili na něj například italští vědci z Národního centra forenzní veterinární medicíny v Římě –, ale britský výzkum ukázal, o jak alarmující množství kříženců se skutečně jedná. Podle závěrů výzkumníků z University of Lincoln jde až o 60 procent jedinců.

Genetička Margolzata Pilot ale upozorňuje, že bloky DNA domestikovaných psů tvoří jen velmi okrajovou část vlčího genomu a vlci jsou od psů stále geneticky výrazně odlišní.

Hlavní problém vidí odborníci v tom, že vlka a jeho křížence je mnohdy velmi těžké rozeznat. Po lesích mohou běhat vlci, kteří mají psí znaky, ale geneticky jsou čistí, a naopak můžeme narazit i na vlka na první pohled čistého, který má v sobě bloky psí DNA.

Výzkumy vlčí DNA odhalily i jedno z možných vysvětlení, jak se vlky podařilo domestikovat. Podle jedné z autorek studie, která proběhla na Oregon State University ve Spojených státech, jsou psi vlastně genetičtí mutanti.

Vlci pod dohledem odborníků. Hlídají jejich pohyb i to, zda se nekříží s pobíhajícími domácími psy

Číst článek

Mají totiž podobnou genetickou vadu jako lidé s Williamsovým syndromem, a ten způsobuje abnormálně sociální chování.

Otázka ochrany vlků se bezprostředně týká i České republiky. Na naše území se totiž vlci pomalu vracejí. Česká a saská vláda se proto dohodly na výměně informací a zkušeností s ochranou vlků, a také na sdílení přesnějších údajů o jejich počtech.

V Sasku žije momentálně asi třináct vlčích smeček a nekonfliktní návrat velkého predátora se v této oblasti daří už od roku 2000.

Ondřej Novák, Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme