Vlci na Šumavě: v roce 1874 zastřelili posledního. Kolik jich je teď, nikdo neví

Na Šumavě se znovu usadili vlci. Podle zoologů jich v horách žije minimálně pět. Potvrzuje to i video třech vlčích štěňat, které se letos šumavskému páru narodila. Ale kolik vlků je na Šumavě přesně, to nikdo neví. Při mapování jejich počtu jsou odborníci odkázáni především na fotky z fotopastí.

Doporučujeme Šumava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlci v Bavorském lese (ilustrační foto)

Vlci v Bavorském lese (ilustrační foto) | Foto: MrT HT | Zdroj: Flickr

„Na Šumavě byly záznamy vlků asi od roku 2013, 2014, a byli to vlastně jen migrující jedinci. Až v roce 2015 byl vyfocen první vlk na Lipensku. Letos už byl vyfocen vlčí pár a došlo k rozmnožování jednoho páru v horském lese. Byla nafilmována tři štěňata, takže je tady minimálně pět vlků,“ vysvětlil Českému rozhlasu Plus zoolog Martin Strnad z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Šumava? Tak akorát pro tři smečky

Strnad se dlouhodobě věnuje ochraně vlka v České republice a mapuje to, jak se u nás vlk rozšiřuje. „V České republice se vlk rozmnožuje stabilně už od roku 2016 v CHKO Máchův kraj, prokázáno bylo i rozmnožování v CHKO Broumovsko. Kromě Šumavy to jsou dvě oblasti, kde se vlk dlouhodobě trvale vyskytuje,“ doplnil zoolog.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lucie Husárová po stopách šumavských vlků

Vlčí teritorium se udává ve středoevropských podmínkách 250 kilometrů čtverečních pro jednu smečku. Na Šumavě mohou být podle Strnada maximálně tři smečky.

Správa šumavského parku zodpovídá i mnoho dotazů turistů, kteří se obávají, že by mohli ve volné přírodě vlka potkat a ptají se, co mají dělat. Taková možnost je podle Strnada nepravděpodobná. „Já bych byl šťastný, kdybych toho vlka viděl na vlastní oči. Ale je to velice nízká pravděpodobnost, že člověk vlka zahlédne, vlk o něm vždy ví daleko dříve, než si ho člověk všimne,“ řekl zoolog.

Chovatelé mají nárok na náhradu škody

Přesto s šumavskými vlky lidé zkušenosti mají. V červenci totiž napadli 29 speciálně šlechtěných ovcí, 19 z nich útok nepřežilo. Chovatelé sice mají nárok na náhradu škody od státu, podle nich je ale často nedostatečná.

„Je to nová zkušenost pro všechny, protože déle než 100 let tady vlci nebyli," řekl v červenci náměstek ředitele Správy NP Šumava Martin Starý s tím, že zemědělce i laiky o situaci informují osobně i formou seminářů, první se uskutečnil v červnu.

Útok vlků na Šumavě nepřežilo 19 speciálně šlechtěných ovcí. Škodu majitel vyčíslil na 100 000 korun

Číst článek

Podle odborníků je soužití chovatelů ovcí se šelmami možné, jsou k tomu ovšem třeba speciální ovčáčtí psi z chovů, které se dodnes s vlky potkávají. Ovčáčtí psi se musejí dovézt z Rumunska, Kavkazu nebo ze Španělska. Pořídit lze, stejně jako u psů s dotační podporou, i lepší hrazení.

Posledního vlka zastřelili v roce 1874

Poslední šumavský vlk byl údajně zastřelen 2. prosince 1874. „Byl to vlk, který tu působil docela veliké škody na dobytku, a z pohledu tehdejších majitelů stád bylo tedy nutné, aby byl vlk zastřelen,“ popsal historii vlků na Šumavě Českému rozhlasu Plus tiskový mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.

V celé Evropě je podle zoologů asi 12 tisíc vlků, u nás historicky žili v Karpatech a Beskydech. V Česku je populace vlků stále velmi ohrožená. Loni na podzim se přítomnost vlků potvrdila v Krušných horách.

Lucie Husárová 1, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme