Vlčí smečka v Beskydech se rozrostla o několik mláďat. Častěji nyní útočí na hospodářská zvířata

Beskydská vlčí smečka se rozrostla. Skupina šelem pohybující se na česko-polském pomezí přivedla letos na jaře na svět potomky. Hned několik vlčat v poslední době zachytily fotopasti, ale také přímé pozorování vlčat v terénu. V pátek to řekla mluvčí Hnutí Duha Anna Řezníčková. Monitoring vlků v oblasti provádí hnutí ve spolupráci se zoology z Mendelovy univerzity v Brně.

Tento článek je více než rok starý.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudce v USA obnovil status vlků jako federálně chráněných živočichů

Únorové mapování velkých šelem v Beskydech potvrdilo výskyt rysů a vlků. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Vlci se do Slezských Beskyd vrátili už před několika lety. První rozmnožování na české straně pohoří zdokumentovali vědci v létě 2020. Z genetických analýz vyplývá, že přísluší ke karpatské vlčí populaci. Smečka se pohybuje jak na české, tak na polské straně.

Šumavská šelmí populace se rychle rozrůsta. Vědci odhadují, že tam žije 20 až 30 vlků

Číst článek

Příchod vlčat letos na Jablunkovsku doprovází častější útoky na hospodářská zvířata, zejména ovce. „Aktuálně zjišťujeme kompletní rozsah škod a kvality zabezpečení u městského úřadu Jablunkov, který má ze zákona povinnost tyto případy šetřit,“ řekla Řezníčková. Dodala, že podle dosavadních informací využívají vlci při útocích slabin v dosavadním zabezpečení nebo útočí na nezabezpečené chovy.

„Rodičovský pár se nyní nachází v obtížném období, kdy musí uživit mláďata, která zatím nedovedou sama lovit. Přirozeně proto vyhledává nejsnáze dostupnou potravu. Rozumíme frustraci pastevců, kteří své chovy již zabezpečili, a přesto u nich došlo ke škodám. Bohužel v některých případech může nějakou dobu trvat, než chovatel najde to pravé řešení pro svůj chov a zvířata,“ uvedl koordinátor hnutí Miroslav Kutal.

Únorové mapování velkých šelem v Beskydech potvrdilo výskyt rysů a vlků, zatímco přítomnost medvědů nebyla prokázána. Vlci se v CHKO Beskydy vyskytují častěji než dříve. Zasahují sem aktuálně tři vlčí smečky. Kromě vlčích smeček se tu vyskytuje jeden vlčí pár a minimálně jeden vlk samotář. Celkem jde v průběhu jednoho kalendářního roku asi o 20 až 25 vlků. Z tohoto počtu se zde ale asi jen deset zvířat vyskytuje celoročně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme