Vědci budou sledovat život samice vlka na Šumavě. Odchyt prvního monitorovaného zvířete trval měsíce

Vědci mohou sledovat život samice vlka divokého na Šumavě. Šelmě kvůli tomu nasadili telemetrický obojek. Jde o prvního přesně monitorovaného vlka na území České republiky. V pondělí to řekl mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.

Tento článek je více než rok starý.

Vimperk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlky mohou lidé na vlastní oči vidět v Srní na Šumavě. Žijí zde v oploceném areálu, nad kterým vede lávka pro návštěvníky

Divocí vlci, kteří se do České republiky přirozeně šíří z okolních států, se na Šumavě objevují už více než tři desetiletí. | Foto: Jiří Čondl | Zdroj: Český rozhlas

„Je to opravdu veliký úspěch. Odchytit divokého vlka v žádném případě není jednoduchý úkol. Je to velmi inteligentní zvíře, které dokáže snadno objevit skrytou past a systematicky se jí vyhýbat,“ uvedl vedoucí výzkumného projektu Aleš Vorel z České zemědělské univerzity.

Odchyt trval několik měsíců. Vědci a pracovníci šumavského parku rozmístili v terénu několik pastí. | Foto: Jan Mokrý | Zdroj: ČTK

Odchyt trval několik měsíců. Vědci a pracovníci šumavského parku rozmístili v terénu několik pastí. Do jedné z nich se samice chytila. Vědci ji pak uspali a nasadili jí na krk obojek. Po probuzení ji pustili do volné přírody.

„Aktuálně se vlčice podle velkého množství prvních záznamů z obojku a dalšího průzkumu pohybuje opět spolu s dalšími členy smečky,“ uvedl Jan Mokrý z Národního parku Šumava.

Projekt má ukázat, jak přesně vlk žije a kde se pohybuje. Vědci budou mít i přesná data o tom, kde například loví. „Uvidíme, jaký podíl času vlci věnují návštěvám farem s hospodářskými zvířaty ve srovnání s lovem volně žijící kořisti. Návrat vlka zároveň doprovází značné množství fám a fakenews. Přesná telemetrická data jasně ukážou, co je skutečná pravda a co jsou pouze legendy, které si s sebou nese lidská společnost po staletí,“ uvedl Vorel.

Do jedné z nich se samice chytila. Vědci ji pak uspali a nasadili jí na krk obojek. Po probuzení ji pustili do volné přírody. | Foto: Jan Mokrý | Zdroj: ČTK

Podle Dvořáka není možné přesně říct, kolik vlků na Šumavě žije. „Víme určitě o sedmi, které se podařilo zaznamenat na fotopasti. Ale pravděpodobně jich bude ještě více,“ řekl mluvčí šumavského parku.

Divocí vlci, kteří se do České republiky přirozeně šíří z okolních států, se na Šumavě objevují už více než tři desetiletí. Trvale zde žijí od roku 2015. Přestože občas vlka spatří i lidé, jde o velmi sporadický jev.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme