Vlci pod dohledem odborníků. Hlídají jejich pohyb i to, zda se nekříží s pobíhajícími domácími psy

Po opakovaném návratu vlků na území Česka začínají vědci zkoumat, jestli se nekříží s volně pobíhajícími domácími psy. Výskyt prvních „vlko-psů" ve volné přírodě už loni potvrdili odborníci u Rumburku na severu Čech. Vlci se na našem území pravidelně vyskytují minimálně na šesti místech, jejich pohyb sledují vědci pomocí fotopastí.

Rumburk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlk obecný

Vlk (ilustrační foto) | Foto: Martin Mecnarowski, Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Genetickou „čistotu“ vlků zkoumají odborníci z České zemědělské univerzity společně se zoology z Univerzity Karlovy a dobrovolníky z Hnutí Duha.

Nasbírali už stovky vzorků vlčího trusu, z kterého je možné zjistit i zmíněné křížení, informuje o tom regionální Deník.

Máma vlk, táta labrador. Německo řeší, co dělat s hybridními štěňaty, mezi návrhy je i utracení

Číst článek

Na území Česka k páření vlků se psy dochází jenom vzácně, protože zdejší farmáři nepoužívají pastevecké psy a zaběhlé a toulavé psy u nás regulují myslivci. Ke křížení tak dochází většinou v době, kdy je volně žijících vlků málo a jedinec k sobě nenajde vhodného partnera.

„V případě zjištěného křížení v Rumburku se loni narodila vlčici tři mláďata se psími geny. Byla tmavá a nebyla plachá. U dvou z nich bylo potvrzeno uhynutí,“ řekla listu Barbora Černá Bolfíková z Fakulty tropického zemědělství ČZU. O zbylém mláděti nemají odborníci žádné další informace. Vzhledem k tomu, že ho od loňského dubna nezachytila žádná fotopast, je však možné, že už v tuto chvíli nežije.

Křížení psa a vlka nepředstavuje žádnou novinku. Domestikace vlka začala před 15 až 30 tisíci lety a od té doby se vlci a psi setkávali a občas i křížili. Podle Barbory Černé Bolfíkové je výskyt kříženců do jisté míry kontroverzní jev. Na jednu stranu je to nežádoucí, ale zároveň i poměrně přirozená věc.

ada, mis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme