Ochranáři vypustili uzdraveného vlka Bublu. Odborníci původně nevěřili, že se vrátí zpět do přírody

Mladého vlka Bublu, kterého v září našli v silničním příkopu poblíž Horní Blatné v Krušných horách, ochranáři po uzdravení vypustili zpět do přírody. Vlkovi nasadili telemetrický obojek, který umožňuje sledování jeho pohybu. Před vypuštěním zvířete informovali uživatele honitby a orgán státní správy myslivosti.

Tento článek je více než rok starý.

Karlovy Vary Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlk Bubla

Vlk Bubla zpět ve svém přirozeném prostředí | Foto: Martin Duľa | Zdroj: Mendelova univerzita

Rozhodnutí vypustit mladého vlka zpět do přírody předcházelo detailní zhodnocení zdravotního stavu veterináři, konzultace jeho chování s experty na obdobné případy ze zahraničí a analýza DNA, která určila příslušnost ke konkrétní krušnohorské smečce.

Krušnohorský vlk, kterého našli houbaři, je zraněný víc, než se čekalo. Do přírody se už nevrátí

Číst článek

Vypuštění vlka zpět do volné přírody se odehrálo v součinnosti Národní sítě záchranných stanic, Mendelovy univerzity v Brně a státní Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která koordinuje Program péče o vlka obecného v ČR. Organizace o tom ve středu informovaly v tiskové zprávě.

Zpočátku jsme nevěřili, že takto vážně zraněný vlk by se mohl vyléčit až do stavu, kdy bude schopen návratu do přírody. Kolegové ze záchranné stanice Drosera, kteří se vlka jako první ujali, nás však přesvědčili, že je prostě nutné se o to pokusit. Důležitým impulzem pro naše rozhodování byla také pomoc veřejnosti. Finanční dary stovek lidí nám umožnily zaplatit velmi náročné veterinární úkony i následnou intenzivní péči,“ uvedl koordinátor Národní sítě záchranných stanic Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.

Pomohli i odborníci ze zahraničí

Zotavení vlka po operaci bylo rychlé a úspěšné. Na maximální míru byl také omezen kontakt vlka s lidmi. „Velice nám svými zkušenostmi pomohly kolegyně ze záchranných center pro vlky v Německu a Itálii, neboť v ČR se jednalo o první případ léčby zraněného vlka z volné přírody,“ doplnil Stýblo.

Sražený vlk dostal jméno Bubla a rychle se zotavuje. Staví se na zadní nohy a stěhuje vybavení výběhu

Číst článek

Z analýzy DNA vyplývá, že vlk patří ke smečce, která se pohybuje v oblasti Božího Daru. Důležitá je informace od italských kolegů z Centro Tutela Fauna – žádného z 83 jimi vypuštěných vyléčených vlků nebylo potřeba zpětně odchytávat, nezačali vyhledávat přítomnost lidí,“ říká Jindřiška Jelínková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

A pokračuje: Zásadní je, aby vlk byl vypuštěn poblíž místa, kde byl nalezen. Je pak velká šance, že najde svou původní smečku a začlení se do ní. Vlci totiž dokážou rozpoznat členy své smečky i po delším odloučení,“ uvedla Jindřiška Jelínková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Bubla získal lokační zařízení

Sledování odborníkům umožní po čase vyhodnotit, zda se vlk začlenil ke smečce, nebo se vydal vlastní cestou a založil nové teritorium. Obojek může být funkční až dva roky a lze nastavit různou intenzitu odesílání jeho polohy, zpočátku jsou lokace odesílány častěji. Nyní víme, že se pohybuje v teritoriu smečky, ze které pochází,“ dodal Martin Duľa, zoolog z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně.

Vlci se do Česka přirozeně šíří z několika oblastí, zejména z Polska, Německa, Slovenska, ale také z Rakouska. V přírodě vlci pomáhají snižovat počty přemnožených prasat divokých, jelenů a srnců, kteří působí škody v lesích a na polích v řádech miliard korun ročně. Divoce žijící zvířata tvoří podle výzkumů více než 98 procent vlčí potravy, hospodářská zvířata maximálně dvě procenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme