Lidé vnímají vosy jako otravný a nebezpečný hmyz. Je to chyba, varují vědci

Zatímco včely většina z nás vnímá s respektem, vosy nás obtěžují. I ony přitom mají pozitivní vliv na přírodu, a na to by se nemělo zapomínat. Z biologického hlediska je mezi včelou a vosou minimální rozdíl, jak uvádějí přírodovědci z Karlovy univerzity.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vosa | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Tím, jak vnímáme jednotlivé druhy hmyzu, se zabývali britští a italští vědci. Zjistili, že na vosy a včely nahlížíme naprosto odlišně. Vosy prý pokládáme za otravné a nebezpečné, se včelami máme přitom spojený hlavně med a květiny.

„Včela je medonosná, chované zvíře, takže ji všichni dobře znají. Zatímco vosa je pro všechny obtěžující a na její pozitivní vliv se zapomíná,“ vysvětluje pro Český rozhlas Plus Jakub Straka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

O vosách se toho ví celkově méně – nevychází tolik publikací a méně se jim věnujeme i z hlediska ochrany přírody. Lidé si často neuvědomují, že vosy jsou také opylovači a kromě toho, jen velmi málo druhů má vůbec nějaké žihadlo.

Autoři studie upozorňují, že náš pohled na vosy ovlivňuje jen asi jedno procento druhů vos, které jsou sociální, poměrně velké a mají žihadlo. Přitom většina zástupců tohoto hmyzu žije spíše samotářsky, jsou malé a často ani to žihadlo nemají.

Vosy ale také mají pozitivní dopady na přírodu. „Loví jiný hmyz, mohou omezovat rozvoj některých škůdců. Ať už vosy, nebo třeba sršni jsou dravci a jejich spotřeba jiného hmyzu není malá. Z biologického hlediska mezi vosou a včelou není zase takový rozdíl. Obě jsou důležité,“ dodává Straka.

Ondřej Novák, Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme