Bublání vody, slabá zemětřesení. Sopka pod německým jezerem je podle vědců stále aktivní

Pod hladinou západoněmeckého jezera Laacher See dřímá vulkán, z něhož stále ještě stoupá magma. Podle německých vědců to dokazuje i krátká série zemětřesení, kterou v nedávné době zaregistrovali. Sopka je podle nich stále aktivní, projevuje se to ale pouze bubláním ve vodách jezera. Podle studie zveřejněné v odborném tisku bezprostřední nebezpečí výbuchu nehrozí, uvádí agentura DPA.

Mendig (Německo) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vulkán pod Laacher See v Německu je stále aktivní | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0,©

Laacher See leží v malebném prostředí v oblasti zvané Vulkaneifel v Porýní-Falci na západě Německa jižně od Bonnu. Vědci nyní poprvé doložili, že se na jeho dně nachází stále aktivní sopka.

Vulkán Anak Krakatoa, který zapříčinil ničivou tsunami, přišel o dvě třetiny výšky a objemu

Číst článek

Od roku 2013 zjistili osm sérií slabých zemětřesení, z vrchních vrstev zemského pláště tam do zemské kůry podle nich stále proniká tekuté magma. Němečtí vulkanologové o tom píší ve studii zveřejněné v odborném časopise Geophysical Journal International.

„Sopečná činnost v Eifelu nevyhasla, pouze dlouhodobě dříme,“ tvrdí autoři studie, podle kterých dochází pod hladinou k postupnému plnění magmatických komor.

Před posledním výbuchem v oblasti se komory plnily zhruba 30 000 let. Magmatické procesy si tedy před erupcí nějaký ten čas žádají, a akutní nebezpečí výbuchu proto autoři studie odmítají.

Sicílii postihlo zemětřesení o síle 4,8 stupně. Poblíž svahů Etny jsou tři desítky zraněných

Číst článek

Odborníci přesto doporučují přehodnocení míry ohrožení obyvatelstva i důkladnější kontrolu a měření stoupajících plynů a okolního zemského povrchu.

V Eifelu doložené otřesy v hloubce 40 kilometrů pod zemským povrchem jsou podle studie „největší zemětřesení, která kdy byla v Německu naměřena“. Není ovšem zřejmé, jak dlouho už k nim již dochází, podrobná měření totiž probíhají teprve v posledních deseti letech.

Eifel je největší vulkanickou oblastí ve střední Evropě a také tou nejmladší, výbuch sopky pod Laacher See před zhruba 13 000 lety byl poslední vulkanickou erupcí v celé oblasti. Pokračující aktivita vulkánu pod jezerem je podle vědců důvodem k tomu, aby byl v Německu zřízen systém dohledu nad sopečnou činností. Němečtí vulkanologové o této možnosti budou diskutovat na zasedání svého svazu již na přelomu února a března.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme