Ptáci, sladkovodní ryby, slávky i netopýr. Americké úřady prohlásily 23 druhů zvířat a rostlin za vyhynulé

Americké úřady ve středu oficiálně prohlásily za vyhynulé 23 druhů zvířat a rostlin, mezi nimi například datla knížecího, dříve považovaného za jeden ze symbolů severoamerické přírody, jehož vědci spatřili naposledy v roce 1944. Vláda prezidenta Joea Bidena rovněž oznámila, že znovu začne stíhat soukromé firmy, které nepodnikají dostatečné kroky k ochraně divokých ptáků.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Datel knížecí (na fotografii z roku 1938) dříve považovaného za jeden ze symbolů severoamerické přírody

Datel knížecí (na fotografii z roku 1938) dříve považovaného za jeden ze symbolů severoamerické přírody | Zdroj: Profimedia

U všech 23 druhů vědci již ztratili víru v to, že se jim ještě podaří najít žijící exemplář. Patří mezi ně také několik dalších ptáků, dva druhy sladkovodních ryb, osm druhů slávek, netopýr a jedna rostlina.

Vědci vytvořili další tři embrya ohrožených nosorožců bílých severních, mají jich celkem 12

Číst článek

Americký úřad na ochranu přírody Fish and Wildlife Service (FWS) oznámil, že již požádal o to, aby byly odstraněny ze seznamu ohrožených druhů.

Datel knížecí měl černobílé opeření a samci měli charakteristický červený hřebínek. Dorůstal do velikosti asi 50 centimetrů. Mezi ohrožené druhy se dostal v roce 1967, a to zejména kvůli tomu, že postupně začaly mizet lesy, které byly jeho přirozeným místem k životu.

Úbytek těchto ptáků nicméně způsobili do určité míry také sběratelé. Podle expertů byl datel knížecí naposledy prokazatelně spatřen v roce 1944 na severovýchodě Louisiany.

Skupiny bojující za ochranu přírody v poslední době hlasitě vyzývaly Bidenovu administrativu, aby přijala rozhodnější kroky na ochranu divoce žijících zvířat. Středeční oznámení o návratu ke stíhání soukromých společností za úhyn ptáků proto přivítaly.

Žraloci před 19 miliony let málem vyhynuli, zjistili američtí vědci. Příčina je zatím záhadou

Číst článek

Proti se naopak postavili zástupci ropného průmyslu, kteří byli v minulosti za porušování zákona na ochranu ptáků nejvíce postihováni.

Americké úřady firmy za špatný přístup k ptákům trestaly již v minulosti, s touto praxí však přestal za své vlády republikán Donald Trump. Ten podle řady ekologických skupin a demokratů v Kongresu upřednostňoval zájmy soukromých firem před snahou o ochranu přírody.

„Zákon budeme vymáhat pouze v případech, kdy společnosti mohly předpokládat úhyn ptáků, ale nepřijaly kroky k tomu, aby mu předešly,“ řekl Jerome Ford z FWS.

„Za posledních 50 let jsme přišli o více než tři miliardy ptáků. Chceme vytvořit přístup založený na zdravém rozumu, který ochrání ptáky a zároveň nastaví předvídatelná pravidla pro průmysl,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme