Vědci se pokusí oživit vyhynulého tasmánského tygra. Poslední zemřel v roce 1936

Výzkumníci v Austrálii a v USA se pokusí oživit vyhynulého tasmánského tygra. Tým vědců, kteří za multimilionovým projektem stojí, k tomu využije kmenové buňky a editování genů. Jak ale píše BBC, ostatní experti jsou k projektu skeptičtí.

Tento článek je více než rok starý.

Canberra/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tasmánský tygr

Tasmánský tygr | Zdroj: Profimedia

„Věřím, že do deseti let budeme mít prvního žijící mládě tasmánského tygra,“ řekl Andrew Pask, profesor na univerzitě v Melbourne, který výzkum vede. Poslední tasmánský tygr zemřel v roce 1936.

V Austrálii se poprvé narodila mláďata tasmánského čerta. Masožravý vačnatec patří mezi ohrožené druhy

Číst článek

Projekt bude vyžadovat mnoho vědeckých průlomů. Pokud by ale byli vědci z Australské univerzity a z texaské firmy Colossal úspěšní, tak by se jim jako prvním v historii podařilo oživit vyhynulý druh.

Výzkumníci k tomu chtějí využít kmenové buňky z druhů, které mají podobné DNA. Poté pomocí editace genů tasmánského tygra „přivedou zpět“.

Podle BBC je ale řada expertů k projektu skeptická. Podle nich je nápad pouhým sci-fi. „Je to jen pohádkové science-fiction,“ řekl Jeremy Austin, profesor z australského centra pro výzkum starobylého DNA. Projekt je podle něj pouze o mediální pozornosti než o skutečné vědě.

Podobný nápad dostali výzkumníci také v roce 1999. Tehdy se Australské muzeum snažilo tasmánského tygra naklonovat, avšak neúspěšně.

Loven až do vyhynutí

Původně tasmánský tygr žil v Austrálii již před mnoha desítkami tisíci lety. Poté, co do ní dorazili lidé, jeho populace klesala. Nakonec druh žil už jen na ostrově Tasmánie, kde byl lidmi ale postupně vyhuben. V zajetí poslední tasmánský tygr zemřel v roce 1936.

Tasmánský tygr byl masožravý vačnatec. Připomínal velikého psa s krátkou srstí, evropští osadníci ho přirovnávali k hyeně. Na zádech měl mezi 13 a 21 výrazných pruhů, proto se mu začalo říkat tygr.

jca Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme