Vysoké Tatry v tak vážné situaci ještě nebyly, varuje samospráva před přemnoženými medvědy

Správa souměstí Vysoké Tatry v podhůří stejnojmenného nejvyššího pohoří na Slovensku v pondělí upozornila na přemnožené medvědy, kterří vyhledávají potravu v blízkosti obydlí, hotelů a zařízení. Podle samosprávy jsou tak v ohrožení místní obyvatelé i turisté. Primátor Vysokých Tater Ján Mokoš oznámil, že by uvítal regulaci počtu zmíněné chráněné šelmy. Tatry jsou oblíbeným cílem také českých turistů.

Video Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Medvěd hnědý | Foto: Pexels | Zdroj: Pixabay | CC0 Public domain (5008269),©

„V takovéto závažné situaci se Vysoké Tatry ještě nikdy nenacházely. Stav je natolik závažný, že se již skutečně obávám o životy domácích (obyvatel) i turistů,“ uvedl Mokoš v prohlášení.

Medvědice Ema nachodí v Beskydech a Javorníkách desítky kilometrů. Má ráda maliny i borůvky

Číst článek

Zatímco v roce 2010 zaznamenaly Vysoké Tatry 97 hlášení výskytu medvědů, letos se tento počet vyšplhal na více než 700 případů.

Nejčastěji jde o tatranské části Starý a Nový Smokovec, jakož i Tatranská Lomnica.

Město tvrdí, že již využilo všechny své kompetence ve snaze předcházet výskytu medvědů na svém území, včetně budování nových míst pro kontejnery s komunálním odpadem a elektrických ohradníků.

Vyslovilo se rovněž za jednodušší regulaci počtu medvědů v případě, že se potvrdí jejich přemnožení.

Deník Pravda v pondělí na svém webu zveřejnil záběry medvěda přímo před policejní stanicí ve městě. Šelma nicméně po spatření policisty vzala do zaječích.

Deník poznamenal, že medvěd je plaché zvíře, riziko však představují medvědi, kteří se naučili chodit k odpadkovým košům a kontejnerům. Takový medvěd je obvykle zastřelen, protože představuje nebezpečí pro lidi.

Výjimku na odstřel šelmy uděluje ministerstvo životního prostředí, které již dříve uvedlo, že jeho záměrem je medvědy chránit. Ochranáři zase uvedli, že medvědi jsou přirozenou součástí přírody v Tatrách.

Střety medvěda s člověkem nejsou na Slovensku ojedinělé. Podle výzkumu z roku 2015 žilo v zemi 1023 až 1489 medvědů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme