Mniši ve Vyšším Brodě si pořídili včelstva. Peníze z prodeje medu půjdou na opravu kláštera

Cisterciácký řád ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku se vrátil k prvorepublikové tradici. Mniši za pomoci místního včelaře začali znovu chovat včely. Peníze z prodeje medu půjdou na opravu kláštera.

Vyšší Brod Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Včelař Václav Kajer pomáhá cisterciákům pečovat o včelstva | Foto: Jitka Cibulová Vokatá | Zdroj: Český rozhlas

„Máme čtyři stanoviště, na každém je osm včelstev,“ ukazuje včelař Václav Kajer. Včelstva pocházejí z jeho chovu ve Vyšším Brodě. „Včely jsou velice náchylné na změny, pro ně je skutečně nejlepší, když se drží ve své oblasti,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

U včelstev ve vyšebrodském klášteře byla Jitka Cibulová Vokatá

Klášter vlastní celkem 26 včelstev, ta mohou vyprodukovat stovky kilogramů medu za rok.

„Vychází to zhruba na 260 kilogramů medu květového a smíšeného. Pokud by se podařil rok, že bude snůška a ideální podmínky, může to být až čtyřnásobek,“ upřesňuje Kajer.

Se včelařením se ve vyšebrodském klášteře začalo už před mnoha stovkami let. „První zmínka je z 18. století, ale tady se určitě včely chovaly ještě dříve. Potom to bylo samozřejmě přerušeno válkou a komunisty,“ říká pro českobudějovický rozhlas převor Justin Berka.

Teď mniši tradici obnovili. „Všichni bratři například sbíjejí rámečky, takže je to komunitní práce a zároveň i taková náboženská výuka. Když vidíme ten řád ve včelském životě, učí nás to mít hlubší vztah z vděčnosti k Bohu,“ dodává převor.

Med s příchutí olova. Toxický spad z požáru katedrály Notre-Dame se našel u pařížských včel

Číst článek

V současné době se o včely stará Václav Kajer, ale už si vybral v klášteře nástupce. „Včelařině se člověk učí celý život, takže ho čeká ještě dlouhá cesta,“ komentuje.

Návštěvníci budou moci ochutnat klášterní med přímo při návštěvě areálu. V budoucnu by si mohli koupit i další výrobky, například propolisovou tinkturu nebo svíčky z vosku.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme