Mniši ve Vyšším Brodě si pořídili včelstva. Peníze z prodeje medu půjdou na opravu kláštera

Cisterciácký řád ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku se vrátil k prvorepublikové tradici. Mniši za pomoci místního včelaře začali znovu chovat včely. Peníze z prodeje medu půjdou na opravu kláštera.

Vyšší Brod Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mniši ve Vyšším Brodě si pořídili včelstva

Včelař Václav Kajer pomáhá cisterciákům pečovat o včelstva | Foto: Jitka Cibulová Vokatá | Zdroj: Český rozhlas

„Máme čtyři stanoviště, na každém je osm včelstev,“ ukazuje včelař Václav Kajer. Včelstva pocházejí z jeho chovu ve Vyšším Brodě. „Včely jsou velice náchylné na změny, pro ně je skutečně nejlepší, když se drží ve své oblasti,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

U včelstev ve vyšebrodském klášteře byla Jitka Cibulová Vokatá

Klášter vlastní celkem 26 včelstev, ta mohou vyprodukovat stovky kilogramů medu za rok.

„Vychází to zhruba na 260 kilogramů medu květového a smíšeného. Pokud by se podařil rok, že bude snůška a ideální podmínky, může to být až čtyřnásobek,“ upřesňuje Kajer.

Se včelařením se ve vyšebrodském klášteře začalo už před mnoha stovkami let. „První zmínka je z 18. století, ale tady se určitě včely chovaly ještě dříve. Potom to bylo samozřejmě přerušeno válkou a komunisty,“ říká pro českobudějovický rozhlas převor Justin Berka.

Teď mniši tradici obnovili. „Všichni bratři například sbíjejí rámečky, takže je to komunitní práce a zároveň i taková náboženská výuka. Když vidíme ten řád ve včelském životě, učí nás to mít hlubší vztah z vděčnosti k Bohu,“ dodává převor.

Med s příchutí olova. Toxický spad z požáru katedrály Notre-Dame se našel u pařížských včel

Číst článek

V současné době se o včely stará Václav Kajer, ale už si vybral v klášteře nástupce. „Včelařině se člověk učí celý život, takže ho čeká ještě dlouhá cesta,“ komentuje.

Návštěvníci budou moci ochutnat klášterní med přímo při návštěvě areálu. V budoucnu by si mohli koupit i další výrobky, například propolisovou tinkturu nebo svíčky z vosku.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme