Ornitologové pozorovali na Moravě vzácné druhy ptáků, orla stepního u nás v historii viděli jen pětkrát

Ornitologové pozorovali na Moravě v uplynulých dnech tři vzácné ptačí druhy, které se v tuzemsku běžně nevyskytují. Na Kroměřížsku se objevil orel stepní, na Olomoucku a Přerovsku ouhorlík černokřídlý a na Novojičínsku chaluha malá, uvedl ve středu místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.

Kroměříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Orel stepní obývá rozlehlé pláně na sever od Kaspického moře. Do střední Evropy se zatoulá velmi vzácně, v České republice je to podle ornitologů jeho pátý výskyt v historii.

Přemnožení hraboši přilákali na Olomoucko a Prostějovsko vzácné druhy sov. Ohrožují je ale žně

Číst článek

Dravce objevil 27. srpna ornitolog Pavel Shromáždil v polích u Skaštic a Břestu na Kroměřížsku. „Orel stepní se zde zdržoval několik dní díky velkému výskytu hrabošů polních, které zde lovili i další dravci a desítky čápů a volavek. Naposledy byl pozorován 2. září a ornitologové předpokládají, že se přesunul s ostatními dravci na jiné pole v okolí,“ uvedl Šafránek.

V době kalamitního výskytu hrabošů ornitologové v okolí Skaštic a Břestu pozorovali více než 50 čápů bílých, desítky volavek bílých a popelavých, velké množství kání, poštolek a motáků pochopů. „Na polích u Břestu se objevil i orel královský a několik orlů křiklavých. Všichni tito ptáci se zde několik dní živili přemnoženými hraboši,“ uvedl Šafránek.

Další raritou je ouhorlík černokřídlý, který žije v mokřadech na sever od Černého moře a zimuje v jižní Africe. Ve střední Evropě se vyskytuje velmi zřídka. Tentokrát se tak však stalo na Olomoucku a Přerovsku.

Volavka, ibis a lyskonoh. Ornitologové na střední Moravě pozorovali trojici výjimečných druhů ptáků

Číst článek

„Ouhorlíka objevil 1. září na štěrkopískovně u Majetína ornitolog Patrik Spáčil. Pták se přidal k hejnu čejek chocholatých a později celé hejno odletělo na obilné strniště u obce Kokory,“ uvedl Šafránek. Vzhledem k tomu, že jde teprve o třetí výskyt tohoto druhu v České republice, přijeli ouhorlíka pozorovat nejen ornitologové z celé Moravy, ale i z Čech.

Výjimečný je na Moravě také výskyt chaluhy malé, kterou 2. září objevil ornitolog Lumír Pilch na poli u obce Velké Albrechtice na Novojičínsku. „Chaluhy jsou příbuzné racků a žijí v tundře na severu Evropy a jen velmi vzácně se zatoulají až k nám. Chaluha malá se u nás objevila již více než desetkrát a i tak považují ornitologové její výskyt za velmi výjimečný,“ doplnil Šafránek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme