Vzácným ptákům někdo ucpal hnízda montážní pěnou. Hrozila jim pomalá smrt

Vzácní ptáci vlhy pestré pečují v Čejkovicích na Hodonínsku o své mladé ve vajíčkách. Jejich hnízda vyhloubená v přírodních stěnách teď ale někdo ucpal montážní pěnou. Ptáci se nemohli dostat dovnitř ani ven a hrozila jim pomalá smrt dehydratací a hladem. Ornitologové a pracovníci České inspekce životního prostředí včas zasáhli a ptáky ohroženého druhu zachránili. Případem se zabývá policie.

Čejkovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Inspektoři byli zcela náhodou nedaleko. Když se o tomto neuvěřitelném barbarství dozvěděli, mohli okamžitě zasáhnout. Ihned začali s odstraňováním montážní pěny a uvolňováním vletových otvorů," uvedl ředitel oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí v Brně Jindřich Mikeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vzácným ptákům někdo ucpal hnízda montážní pěnou. Případ popsal ředitel České ornitologické společnosti Zdněk Vermouzek

Našli celkem pět uvězněných ptáků. V jednom případě bylo po odstranění montážní pěny vidět i vajíčka.

„Kolonii vlh se pachatel pokusil vyhladit v jejich nejcitlivějším možném období - v době hnízdění. Ptáci uvěznění v norách byli odsouzeni k pomalému umírání na svých hnízdech. Pokud samice prožila něco takového, rozhodně vajíčka nezahřívala a už se k nim ani nevrátí, i kdyby toto strádání přežila," konstatoval ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

Hnízdní nory budou ornitologové dále pravidelně sledovat. Policie oznámení o případu obdržela tento týden, aktuálně zjišťuje další podrobnosti. „Zvažujeme, jaká právní kvalifikace přichází v úvahu," řekl okresní policejní mluvčí Petr Zámečník.

Hnízda ohrožených vlh pestrých někdo ucpal montážní pěnou. | Foto: Česká společnost ornitologická

Pokud nebude prokázán trestný čin, mohou inspektoři zahájit správní řízení podle zákona na ochranu přírody. Za škodlivý zásah do vývoje zvláště chráněného druhu lze uložit fyzické osobě pokutu až 100 tisíc korun, právnické nebo podnikající fyzické osobě až jeden milion.

Vlha pestrá patří mezi hodně ohrožené druhy živočichů. Ornitologové odhadují, že v Česku hnízdí 800 až 1000 párů, a to především na jižní a jihovýchodní Moravě. Hnízdo si vlha pestrá staví na konci nory, kterou buduje v písčitých nebo hlinitých přírodních stěnách.

Hnízda ohrožených vlh pestrých někdo ucpal montážní pěnou. | Foto: Česká společnost ornitologická | Zdroj: společnost ornitologická

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme