Požáry a vandalismus. Yellowstonský národní park ohrožují vedra i nápor turistů

Teplé a suché podmínky vedly k častějším požárům, zatímco návštěvníci škodili geotermálním úkazům a medvědům grizzly, píše se ve zprávě, kterou Yellowstonský národní park vydal v pondělí, píše agentura Reuters.

Yellowstone Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Yellowstone je znám pro své geotermální oblasti, v nichž se nachází polovina světových gejzírů a dále také lesy, hory, louky, řeky a jezera. | Foto: Cylas Christner | Zdroj: Fotobanka stock.xchng

Průměrné teploty v Yellowstonu, který Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) prohlásila za světové dědictví a biosférickou rezervaci, překonávají historické rekordy. V souvislosti s tím vznikají požáry, které jsou větší a trvají déle.

Výzkumníci tvrdí, že pokud se klima bude vyvíjet dosavadním způsobem, požáry ovlivňující vegetaci a ovzduší v budoucnu neustanou.

Šedesátistránkové hlášení vznikalo v roce 2017. Jedná se o teprve čtvrtou zprávu tohoto druhu vydanou za posledních 10 let, naposledy byla zveřejněna v roce 2013. Jejich cílem je sledovat vývoj v jednom z největších, skoro nedotčených ekosystémů na světě.

‚Je načase brát věci vážně.‘ Vědci a umělci vyzvali k boji s klimatickými změnami

Číst článek

Yellowstone je znám pro své geotermální oblasti, v nichž se nachází polovina světových gejzírů a dále také lesy, hory, louky, řeky a jezera. Ty jsou považovány za klíčová útočiště pro největší počet rozmanitých, volně žijících živočichů ve Spojených státech s výjimkou Aljašky a Havaje. V posledních letech byla yellowstonská léta delší a méně vlhká, zimy byly naopak kratší, tvrdí studie.

Globální oteplování ale nepředstavuje jediné nebezpečí pro park. Jedinečné geotermální úkazy jsou cílem lidského vandalismu. Minimálně v jednom případě došlo k jejich poškození po nárazu dronu. Křehké okolí úkazů je zase ničeno davy návštěvníků.

Populace medvědů v grizzly je sice na stabilním počtu 700, ale lidské aktivity jako pěší turistika, cyklistika nebo kempování medvědy ruší a můžou vést i k jejich smrti, uvádí Reuters.

Yellowstonský národní park leží z největší části ve státě Wyoming, zasahuje ale i do Idaha a Montany. V roce 2016 ho navštívilo rekordních 4,2 milionu lidí. Loňský rok byl se 4,1 milionu druhý nejvytíženější. Od roku 2008 se počet turistů za rok zvýšil o skoro 40 procent.

lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme