Začala migrace žab. Ze zimovišť se potřebují dostat do vody, ochranáři jim pomáhají přes silnice

V Krkonoších staví ochránci přírody zábrany podél silnic. Oteplilo se a žáby se vydávají ze zimovišť do tůní a rybníků. Cestou ale musí překonat silnici a hrozí, že by je přejela auta. Správa Krkonošského národního parku proto na konci zábrany umístila nádobu, do které žáby chytá, a jednou denně je strážci přenesou na druhou stranu silnice. Na 20. března připadá Světový den žab.

Tento článek je více než rok starý.

Krkonoše Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropucha obecná

Žabí tah může trvat několik dnů, ale může se protáhnout i do května | Foto: Lucie Heyzlová | Zdroj: Český rozhlas

Zábrany u silnic staví ochránci přírody z kolíků a tvrzené fólie. „Žáby se vrací ze zimovišť, tedy z lesa, z pod kamenů, z pod pařezů, do svých trdlišť, kde chtějí založit novou generaci,“ přiblížil Dan Bílek ze Správy Krkonošského národního parku.

Přehrát

00:00 / 00:00

20. březen je Světový den žab. Ochránci přírody v Krkonoších chrání tyto obojživelníky plůtky u silnic

Žáby migrují do svých mělkých tůní, které začíná prohřívat jarní slunce. Jejich trasy se ale často kříží s lidskými silnicemi.

„Proto stavíme tyto zábrany, aby se žáby nedostaly na onu komunikaci. Pohybují se podél fólie a na konci na ně čeká kbelík, který je zapuštěn v zemi. Jednou denně to chodí strážce kontrolovat a přenáší žáby na druhou stranu silnice,“ popsal Dan Bílek.

V oblasti Krkonoš jsou podle něj dva druhy žab – ropucha obecná a skokan hnědý.

Skokanovi ostronosému pomáhají na Jičínsku studenti. Potřebuje prosekat trávu a prokácet stromy

Číst článek

Pracovníci krkonošské správy už mají vytipována místa, kde jsou žabí plůtky zapotřebí. Jedno je i ve Vrchlabí u letiště, kde je na silnici hustý provoz a na druhé straně malý rybník. S pomocí dobrovolníků tam proto ochránci přírody plánují postavit zábrany, a to v neděli 26. března.

„Doufáme, že přijde co nejvíc lidí, protože každá ruka je dobrá. Doporučujeme hlavně pracovní oblečení a ideálně holínky i pracovní rukavice. Vše ostatní bude na místě připraveno,“ nastínila Eva Müllerová ze Správy Krkonošského národního parku.

Žabí tah může trvat několik dnů, ale může se protáhnout i do května.

Eliška Pilařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme