Žací loď vyplouvá na Velký Bolevecký rybník. Reguluje růst vodních rostlin, které by komplikovaly koupání

Na plzeňský Velký Bolevecký rybník opět vyplouvá speciální žací loď Bolek. Od května začala likvidovat vodní rostliny. Bez její pomoci by se totiž v rybníce skoro nedalo koupat.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žací loď Bolek

Žací loď Bolek | Foto: Jan Markup | Zdroj: Český rozhlas

Velký Bolevecký rybník patří k nejoblíbenějším rekreačním místům v Plzni. I díky dopouštění vody z nedaleké řeky Berounky už má dokonce hladinu na normálním stavu. Aby se ale lidé mohli v rybníce koupat, musí na něj pravidelně vyplouvat speciální žací loď Bolek a likvidovat vodní rostliny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bolek dosáhne do hloubky 1,8 metru pod hladinu. Poslechněte si víc

Regulovat je přestavuje nutnost. Nyní se například derou k hladině rdest kadeřavý a růžkatec ostnitý, které by mohly koupání dost znepříjemnit.

Bolek je už starší loď, ale stále v dobré kondici. Obsahuje tři žací lišty a nasekaná biomasa se skládá za jízdy rovnou na loď. Bolek dosáhne do hloubky 1,8 metru pod hladinu. Je schopen naložit zhruba dvě tuny zlikvidovaných rostlin.

Žací loď Bolek | Foto: Jan Markup | Zdroj: Český rozhlas

„Řasu po vysekání zapracujeme v lesní školce, biomasa se dostane do země s tím, že přebytečná voda slouží jako závlaha pro pěstování vánočních stromků,“ uvedl Martin Gregar, vedoucí vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně.

Žací loď Bolek bude vyplouvat na hladinu rybníka po celou koupací sezonu každý všední den.

Vysekané vodní rostliny | Foto: Jan Markup | Zdroj: Český rozhlas

Jan Markup, Alice Baumruková Kotylová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme