Zájemci mohou výjimečně navštívit Křivé jezero pod Pálavou. Vzácný orel mořský tam letos nezahnízdil

Zájemci budou moci při dvou exkurzích výjimečně navštívit přírodní rezervaci Křivé jezero pod Pálavou na Břeclavsku. Vstup do ní je běžně zakázaný. Obvykle v ní hnízdí vzácný orel mořský, letos ale nezahnízdil, řekl Vladan Riedl ze správy Chráněné krajinné oblasti Pálava.

Mikulov (Břeclavsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křivé jezero pod Pálavou. Ilustrační snímek. | Foto: Topi Pigula | Zdroj: Wikipedia Commons

Křivé jezero na rozloze asi 116 hektarů leží v katastrech obcí Milovice a Nové Mlýny, představuje zbytky původního lužního lesa.

V rezervaci nejsou žádné turistické trasy, vstup do ní je zakázaný. Ochranáři z centra ekologický výchovy k jezeru v minulosti pořádali exkurze, po zániku centra se o to nyní snaží správa CHKO.

„Záleží ale na hnízdění vzácných druhů ptactva, abychom je návštěvami zbytečně nerušili. Letos se dvě exkurze mohou uskutečnit, nezahnízdili orli,“ uvedl Riedl.

Dvě exkurze se konaly i loni. Orli tehdy sice zahnízdili, ale neúspěšně.

Od bledule po žluťuchu

V lokalitě roste a žije řada vzácných rostlin a živočichů, nejznámější rostlinou je patrně bledule letní, kterou ochranáři v minulosti přesazovali z míst, která později zaplavila jedna z novomlýnských nádrží. Bylo jich přes 100 000.

Roste tam však například i hrachor bahenní, kosatec sibiřský, ožanka čpavá, šišák hrálolistý či žluťucha slatinná.

Z živočichů zde domov našel například listonoh jarní či žábronožka sněžní, tesařík obrovský, rosnička zelená, skokan ostronosý či kriticky ohrožený čolek velký. Z ptáků v lokalitě hnízdí třeba včelojed lesní, čáp bílý nebo zmiňovaný orel mořský.

„Zájemcům se kromě jiného budeme snažit vzácné druhy ukázat, ale tohle je vždy o náhodě, co se kde podaří zahlédnout či najít,“ uvedl Riedl.

Exkurze jsou v plánu 28. dubna a 19. května.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme