Zařaďte žirafy na seznam ohrožených druhů, žádají ochránci americké úřady

Ochránci přírody požádali americké úřady, aby zařadily žirafy na seznam ohrožených druhů. Informoval o tom britský deník The Guardian. Mezinárodní svaz ochrany přírody na konci minulého roku uvedl, že v subsaharské Africe žije méně než 100 tisíc žiraf. Za posledních 30 let to znamená pokles o zhruba 40 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

žirafy | Foto: Fotobanka Pixabay

Na úbytku nejvyšších suchozemských zvířat se podílejí zejména lovci a řada z nich do Afriky přijíždí ze Spojených států. Zařazení žiraf mezi ohrožené druhy by například omezilo americkým lovcům převoz trofejí z žiraf do Spojených států. Lovci by museli prokázat, že převozem přispívají k záchraně druhu.

Genetický výzkum podle agentury Reuters loni odhalil, že existují celkem čtyři druhy žiraf namísto jednoho, jak se dříve myslelo. Žádost podaná americké vládě celkem pěti organizacemi, které se zabývají ochranou přírody, se vztahuje na všechny žirafy bez ohledu na poddruhy.

Žirafám hrozí vyhynutí, jejich populace klesá více než sloní

Číst článek

Podle analýzy, kterou si organizace nechaly vypracovat, se do USA dovezlo za posledních deset let přes 21 tisíc vyřezaných kostí, tři tisíce kusů kůže a další skoro čtyři tisíce trofejí z žiraf. Předpokládá se, že kvůli tomu zemřelo až 3700 žiraf.

„Všichni si myslí, že žirafy jsou všude, ale nejsou," řekl zástupce Mezinárodního svazu na ochranu přírody (IUCN) Julian Fennessy. V roce 1985 bylo na světě asi 151 000 až 163 000 žiraf, minulý rok jich podle IUCN bylo už jen 97 562.

Domněnky posilují i zoologické zahrady, ve kterých žirafa nesmí chybět. Biolog z americké Dukeovy univerzity Stuart Pimms už dříve upozornil, že na seznam ohrožených zvířat by se mělo dostat daleko více druhů. Fennessy vidí za poklesem počtu žiraf úbytek jejich přirozeného prostředí, nemoci a útoky pytláků. Z přírodního prostředí žirafy vytlačuje člověk.

Ve střední a východní Africe počet žiraf klesl, naopak v jižní části Afriky počet vzrostl. Podle Mezinárodního svazu na ochranu přírody vymřelo už 860 druhů živočichů a rostlin, 68 druhů živočichů nežije ve volné přírodě a více než 1300 druhů je v ohrožení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme