VIDEO: ‚Překvapivé a děsivé.‘ Vědci poprvé natočili želvu obrovskou, jak aktivně loví a žere ptáče

Výzkumníci natočili na Seychelách velkou suchozemskou želvu, jak loví a následně pozře ptačí mládě. Jde o první zdokumentovaný případ lovu želvy obrovské, která je považována za býložravce. Video překvapilo i samotné vědce, píše list The New York Times.

Victoria Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Je to naprosto překvapivé a docela děsivé,“ prohlásil ekolog Justin Gerlach z Cambridgeské univerzity, který objev učinil. Ačkoli se má za to, že jsou tyto želvy býložravci, svou stravu občas obohatí o šnečí ulity či kosti z uhynulých zvířat.

Mamut Aljaškoběžník. Žil před 17 tisíci lety, dvakrát by obešel Zemi, a když umíral, trpěl hladem

Číst článek

O tom, že by mohly aktivně lovit, se dosud jen spekulovalo. Podle Gerlacha kolovaly zvěsti, že někdy želvy pronásledují mláďata mořských ptáků, která vypadla z hnízda.

Ze záběrů, které pořídil, ale podle něj vyplývá, že tyto želvy aktivně loví. „Nové chování mohla způsobit neobvyklá kombinace obrovské kolonie rybáků obecných, kteří hnízdí na ostrově Fregate, kde bylo video natočeno, a přítomných želv. Rybáci za sebou nechávají zbytky ryb a slabá mláďata a želvy se mohly na novou situaci adaptovat,“ uvedl Gerlach ve studii publikované ve vědeckém časopise Current Biology.

„To, co odhalil, je celkem záhada,“ řekl The New York Times herpetolog James Gibbs z organizace Galapagos Conservancy, který se na výzkumu nepodílel. Gibbs studuje chování želv na Galapágách už 30 let a uvádí, že tito plazi si na ostrovech vybudovali zajímavé vztahy s ptáky.

Teplomilné kobylky se podle vědců začaly objevovat na Ostravsku. Jde o důsledek globálního oteplování

Číst článek

„Želvy se někdy nadzvednou, natáhnou všechny končetiny a ocas a umožní pěnkavám, aby je zbavily klíšťat. Za ta léta jsem slyšel, že někdy spadnou, pěnkavy rozmáčknou a sežerou. Ale byla to ojedinělá pozorování, já jsem tam strávil mnoho let a nikdy jsem to neviděl,“ uvedl herpetolog.

Z videa podle něj ale jasně vyplývá, že dotyčná želva nelovila poprvé. Měla zastrčený jazyk a přivřené oči, jako kdyby věděla, že jí od její kořisti může hrozit nebezpečí. Želvy přitom obvykle jedí s pomocí vystrčeného jazyka.

Podle Gibbse je možným řešením záhady skutečnost, že dotyčná želva je samička. Na ostrovech často chybějí zdroje vápníku, který želvy potřebují k tvorbě vajíček. Želva se mohla k lovu uchýlit, aby zajistila přežití další generace, dodal vědec.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme