Praha jako Tbilisi, Londýn jako Barcelona. V roce 2050 se počasí v metropolích výrazně oteplí

Ve většině světových metropolí se do roku 2050 oteplí tak, jako by se posunuly o 200 až 1000 kilometrů blíže subtropickému pásu. Například v Praze by mělo být stejné počasí jako v gruzínském hlavním městě Tbilisi. V téměř čtvrtině měst budou dokonce takové podmínky, jaké zatím na planetě Zemi neexistují. Vyplývá to z modelu, který sestavili výzkumníci Crowtherovy laboratoře v Curychu.

Curych Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlův most, most Legií, Jiráskův most

Průměrná roční teplota vyšší o 1,8 stupně Celsia. Tak by podle výsledků výzkumu zveřejněných serverem Sciencealert měla vypadat Praha v roce 2050 | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Průměrná roční teplota vyšší o 1,8 stupně Celsia, v nejchladnějším měsíci roku nárůst o 2,8 stupně oproti dnešní době a v nejteplejším letním měsíci dokonce o 6,7 stupně Celsia vyšší teplota. Tak by podle výsledků výzkumu zveřejněných serverem Sciencealert měla vypadat Praha v roce 2050.

Bilion nových stromů pro Zemi. Švýcarští vědci přišli s návrhem, jak zmírnit klimatickou krizi

Číst článek

Vědci z Crowtherovy laboratoře v Curychu se při sestavování přehledné mapy se změnami klimatu (kterou si můžete prohlédnout ZDE) opírali o pátou hodnotící zprávu Mezivládního panelu pro změnu klimatu OSN, obecně považovanou za optimistickou a za nejlepší možný scénář počítající s tím, že vrcholu emisí CO2 dosáhneme v polovině tohoto století.

Navzdory tomuto scénáři ale dochází k významným změnám klimatu. Podle odhadů švýcarských vědců by podnebí mělo být teplejší a vlhčí, a to hlavně na severní polokouli, protože celý svět se „posune“ směrem k subtropům.

„Například léta i zimy v Evropě budou teplejší v průměru o 3,5 a 4,7 stupně Celsia,“ popisuje tým z Crowtherovy laboratoře. Aby nové podmínky v 520 metropolích světa byly více pochopitelné, přirovnali je vědci k současnému podnebí v jiných městech. Povedlo se to v případě 77 procent z nich.

Ze slibovaného milionu vysázených stromů jich v ulicích Prahy skončí jen tisíce. Zbytek bude na okraji

Číst článek

V Londýně by podle jejich odhadu mohlo být v roce 2050 jako v Barceloně, ve Stockholmu jako v Budapešti, v Paříži a v Bratislavě jako v australské Canbeře a třeba v islandském Reykjavíku jako v novozélandském Wellingtonu.

Bezmála čtvrtina měst – konkrétně 22 procent – ale projde bezprecedentní klimatickou změnou. Podmínky v nich budou takové, jaké ještě na Zemi neexistují. (Zbývající procento zahrnuje města, kde dojde k jen minimálním změnám.)

Vedoucí pracovník Tom Crowther řekl serveru The Guardian, že kvůli těmto bezprecedentním změnám vzniknou „nové výzvy politické i v oblasti infrastruktury“ před jakými lidstvo ještě nestálo. „Absolutně na to nejsme připravení,“ dodal. 

A právě proto vznikla studie vědců z Curychu, jejíž snahou bylo přiblížit problém změny klimatu běžným lidem a ukázat jim potřebu řešení.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme