Více veder, která trvají déle. Změna klimatu komplikuje život lidem i práci zemědělcům

Klimatická změna s sebou přináší častější tropické dny, kdy teploty vystoupají na 30 a více stupňů. Horko přitom komplikuje pobyt venku a ohrožuje zejména lidi starší či s kardiovaskulárními potížemi.

Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sucho (ilustrační foto)

Kvůli změně klimatu zažívá Česko čím dál častější tropické dny, tedy takové, kdy teplota stoupne alespoň na 30 stupňů Celsia (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Kvůli změně klimatu zažívá Česko čím dál častější tropické dny, tedy takové, kdy teplota stoupne alespoň na 30 stupňů Celsia. Podle projektu Fakta o klimatu v Praze na Ruzyni v průběhu posledních 60 let za každou dekádu přibylo průměrně 1,1 tropického dne, v posledním desetiletí byl trend rychlejší.

Na stanici v Brně-Tuřanech byl trend ještě rychlejší: každou dekádu přibylo 2,6 tropického dne a ubylo 2,4 ledového dne, přičemž i zde v posledních letech nárůst zrychluje.

Podle výzkumníků z projektu CzechGlobe vyšší teploty zintenzivňují vysychání půdy. Podle zprávy o stavu životního prostředí za rok 2020, kterou vypracovalo ministerstvo životního prostředí, má mimořádně horké počasí – ze všech projevů změny klimatu – nejzávažnější potenciální zdravotní dopady.

„Horké vlny představují významnou zátěž pro lidský organismus, zejména pro osoby trpící kardiovaskulárními chorobami, osoby starší a osoby se zhoršenou schopností termoregulace,“ uvádí zpráva, podle které vedra zhoršují kvalitu povrchových vod a poškozují zemědělství.

Více a déle

CzechGlobe pak upozorňuje, že s postupující změnou klimatu budou počty horkých dní i nocí stoupat, vlny horka budou trvat déle a přibude i počet a intenzita silných srážek.

Počty tropických dní souvisí s podmínkami na místě měření, tedy nadmořské výšce či zastavěném městském okolí, které vytváří takzvaný tepelný ostrov. V následující aplikaci se tak můžete podívat, kolik tropických dní bylo v posledních dekádách na jednotlivých místech Česka.

Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme