Více veder, která trvají déle. Změna klimatu komplikuje život lidem i práci zemědělcům
Klimatická změna s sebou přináší častější tropické dny, kdy teploty vystoupají na 30 a více stupňů. Horko přitom komplikuje pobyt venku a ohrožuje zejména lidi starší či s kardiovaskulárními potížemi.
Kvůli změně klimatu zažívá Česko čím dál častější tropické dny, tedy takové, kdy teplota stoupne alespoň na 30 stupňů Celsia. Podle projektu Fakta o klimatu v Praze na Ruzyni v průběhu posledních 60 let za každou dekádu přibylo průměrně 1,1 tropického dne, v posledním desetiletí byl trend rychlejší.
Na stanici v Brně-Tuřanech byl trend ještě rychlejší: každou dekádu přibylo 2,6 tropického dne a ubylo 2,4 ledového dne, přičemž i zde v posledních letech nárůst zrychluje.
Podle výzkumníků z projektu CzechGlobe vyšší teploty zintenzivňují vysychání půdy. Podle zprávy o stavu životního prostředí za rok 2020, kterou vypracovalo ministerstvo životního prostředí, má mimořádně horké počasí – ze všech projevů změny klimatu – nejzávažnější potenciální zdravotní dopady.
„Horké vlny představují významnou zátěž pro lidský organismus, zejména pro osoby trpící kardiovaskulárními chorobami, osoby starší a osoby se zhoršenou schopností termoregulace,“ uvádí zpráva, podle které vedra zhoršují kvalitu povrchových vod a poškozují zemědělství.
Více a déle
CzechGlobe pak upozorňuje, že s postupující změnou klimatu budou počty horkých dní i nocí stoupat, vlny horka budou trvat déle a přibude i počet a intenzita silných srážek.
Počty tropických dní souvisí s podmínkami na místě měření, tedy nadmořské výšce či zastavěném městském okolí, které vytváří takzvaný tepelný ostrov. V následující aplikaci se tak můžete podívat, kolik tropických dní bylo v posledních dekádách na jednotlivých místech Česka.