Rohy nad očima i třepetavý tanec ocasem s kresbou pavouka. Zmiji pavoučí chová jediná zoo na světě

Jaké vzácné druhy chovají naše zoologické zahrady? V dalším díle seriálu Skvosty českých zoo se zaměříme na zmiji pavoučí – konkrétně na kresbu na jejím ocase, která připomíná pavouka. Právě kresbou a třepetavým pohybem láká svou kořist. Tento druh zmije známe teprve 20 let a chová ho jediná zoologická zahrada na světě, a to plzeňská.

skvosty českých zoo Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pro zmiji pavoučí je v teráriu vytvořené prostředí s kameny, rostlinami a suchým senem

Pro zmiji pavoučí je v teráriu vytvořené prostředí s kameny, rostlinami a suchým senem | Foto: Jan Markup | Zdroj: Český rozhlas

Ošetřovatel hadů Jan Dohnal ukazuje v teráriu na stočeného, dokonale maskovaného hada.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rohy nad očima i třepetavý tanec ocasem s kresbou pavouka, to jsou poznávací znamení zmije pavoučí

„Ten had je v takové pískové barvě, má název zmije pavoučí kvůli svému v ocasu, který připomíná trochu ježatého pavouka. Na něj láká kořist – poskakuje koncem ocásku, on se třese a díky tomu zaujme ptáka, který letí kolem. Přiletí sezobnout pavouka, aby se nažral, ale místo toho je sežrán,“ popisuje ošetřovatel.

Rohy nad očima budí strach

Na jaké druhy ptáků číhá a jak vypadá? „Nevybírá si konkrétní ptáky, že by si řekla, že si dnes dá ťuhýky, ale orla nesežere. Dospělá samice může mít třeba metr třicet, ta naše má momentálně kolem 60 až 70 centimetrů,“ doplňuje Jan Dohnal a pokračuje: „Má dva rohy – výrůstky nad očima, takže působí možná trošku strašidelně.“

Kriticky ohrožený unikát. V ostravské zoo se množí želvy chrámové, v Evropě je chovají jen tři zahrady

Číst článek

V teráriu je vytvořené prostředí s kameny, rostlinami, suchým senem. „Potřebujeme vytvořit takové prostředí, aby se v tom had cítil dobře, ale zároveň aby ho návštěvník aspoň někdy viděl,“ popisuje.

Čidla simulující období i teplotu

V teráriu se simulují teploty, které had potřebuje. „Je tu osm různých čidel. Nastavujeme čtyři různé období, a pak děláme různé úpadky teplot, noční poklesy, denní výkyvy a podobně,“ přibližuje chovatel.

V teráriu je vidět i rybníček, kam zmije chodí pít. Oproti zmijím pavoučím žijícím ve volné přírodě žere tato zoologická myši.

Zmije přicestovala ze Švýcarska od chovatele, kterému se podařilo zmije pavoučí rozmnožit.

„Shodou okolností je to můj dobrý kamarád. Dvě zvířata nám poskytl. A já doufám, že se jim bude dařit, že vyrostou a že se nám třeba do budoucna i rozmnoží,“ uzavírá nadějně Jan Dohnal.

Lukáš Milota, mga Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme