Další krok k záchraně. Podařilo se vytvořit rekordní čtyři nová embrya nosorožce bílého jižního

Mezinárodnímu týmu vědců se podařilo v německém Serengeti Parku Hodenhagen odebrat samici nosorožce bílého jižního 12 vajíček a z nich vytvořit čtyři embrya. Jde o rekordní výsledek, který je důležitý na další cestě při záchraně silně ohrožených nosorožců bílých severních. O podrobnostech hovořil ve vysílání Českého rozhlasu Hradec Králové vedoucí komunikace a mezinárodních projektů Safari Parku Dvůr Králové Jan Stejskal.

Tento článek je více než rok starý.

Dvůr Králové nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodnímu týmu vědců se podařilo v německém Serengeti Parku Hodenhagen odebrat samici nosorožce bílého jižního 12 vajíček

Mezinárodnímu týmu vědců se podařilo v německém Serengeti Parku Hodenhagen odebrat samici nosorožce bílého jižního 12 vajíček | Zdroj: Safari Park Dvůr Králové
Přehrát

00:00 / 00:00

Podařilo se vytvořit rekordní čtyři nová embrya nosorožce bílého jižního

Vajíčka byla odebrána sedmileté samici jménem Makena 26. května. Té měl být z Velké Británie dovezen vhodný partner na páření, kvůli koronaviru byl ovšem transport odložen.

Odebrání vajíček se tak ukázalo jako vhodná alternativa, která pomáhá samicím, jež se nemohou přirozeně rozmnožovat. V laboratoři se z 12 odebraných vajíček podařilo celkem sedm oplodnit a čtyři se vyvinula v kvalitní embrya, která bylo možné zamrazit. Ta budou později využita pro transfer do těla matky, jež je donosí.

Stejnou metodu je nutné použít pro záchranu nosorožců bílých severních a právě zkušenosti z práce s genetickým materiálem nosorožců bílých jižních jsou nesmírně cenné.

„Všechny metody a postupy, které používáme pro záchranu severních bílých nosorožců v Keni, byly vytvořeny díky spolupráci vědců a evropských zoologických zahrad,“ řekl Přemysl Rabas, ředitel Safari Parku Dvůr Králové.

„Výsledky z Hodenhagenu jsou slibné a ukazují, že výzkum zaměřený na pomoc zvířatům v lidské péči může přinášet výsledky použitelné i pro záchranu zvířat ve volné přírodě. Věříme, že nabyté zkušenosti povedou k úspěšné březosti s čistým embryem severního bílého nosorožce v Keni v dohledné budoucnosti.“

V tuto chvíli není zřejmé, kdy se tým odborníků opět dostane do keňské Ol Pejety, kde poslední dvě samice nosorožců severních bílých žijí. Stane se tak, jakmile příšlušné státy umožní přechod hranic.

Milan Baják, Dana Voňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme