Liberecká zoo je jednou z dvanácti na světě, která získala vzácné zoborožce. Má šanci na mláďata

Zoborožci „pankáči“. Takovou přezdívku mají mezi ošetřovateli noví ptačí obyvatelé pavilonu tropů liberecké zoo. Rozčepýřené hnědé peří, které zdobí krk a hlavu jinak černé samičky zoborožce hrubozobého totiž vypadá jako účes zvaný číro. Jak se jim daří, zjišťoval Český rozhlas Liberec.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž: Zoborožčí pankáči v liberecké zoo

Zoologická zahrada v Liberci chová nový, v pořadí už sedmý druh zoborožce. Pár afrických zoborožců hrubozobých přicestoval ze Zoo Lešná ve Zlíně. Na celém světě tyto pralesní ptáky chová jen několik zahrad. Snahou všech zoologů je jejich odchov. A právě v Liberci by se to mohlo podařit.  

Zobák jako zesilovač zvuku

„Zobák je pro zoborožce hlavním nástrojem k získávání potravy, můžou tak odlupovat kůru a sbírat bobule a má ještě jednu zásadní funkci – aby o sobě věděli v hustém pralese, vydávají zvláštní zvuky a zobák je dutý a zvuk pomáhá zesilovat,“ vysvětluje chovatel Jan Hanel.

Starší, než se předpokládalo. Liberecká zoo letos neslaví 100 ale 115 let, zjistili badatelé

Číst článek

Vše nasvědčuje tomu, že zoborožčímu páru se v liberecké zoo zalíbilo a že zahnízdí. „Okamžitě se začali zajímat o budku, tak uvidíme, co z toho bude,“ popisuje s úsměvem Hanel a pokračuje: „Samice jsou v budce zavřené sto dní. Třicet dní než se jim vylíhnou mláďata a další dva měsíce, než se mláďata naučí létat.“

Pár zoborožců mají v liberecké zoo teprve od 7. března, už z naděje na mláďata mají zoologové velkou radost. Nejen proto, že jsou to ptáci velmi cenní. „V České republice chováme zoborožce hrubozobé pouze my a Zoo Lešná, odkud jsme náš pár přivezli,“ říká mluvčí zoo Barbara Tesařová. Ve dvanácti zoo na světě je chováno pouze 31 jedinců. Jestli liberečtí zoborožci skutečně zahnízdili, se teprve uvidí.

Lucie Fürstová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme