Chovatelský úspěch pražské zoo. Narodilo se další mládě ohroženého gibona stříbrného

V pražské zoologické zahradě se v pondělí narodilo druhé mládě ohroženého gibona stříbrného. Jeho rodiči jsou Alangalang a samec Flip, kteří už mají tříletého potomka. Novorozené mládě si zatím vede dobře, podle chovatelů má dobrý sací i úchopový reflex a matka se o něj pečlivě stará. Ve čtvrtek o tom informovala mluvčí zoo Lenka Pastorčáková.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mládě gibona stříbrného se narodilo v pondělí 6. srpna a jeho rodiči jsou Alangalang a samec Flip, kteří už mají tříletého potomka. | Foto: Vít Lukáš | Zdroj: ČTK/PR/Zoo Praha

V Česku tento ohrožený druh chovají jen dvě zoologické zahrady, jeho odchov se ale zatím podařil jen pražské.

„Už naše mládě narozené v roce 2015 - jako první v rámci všech českých i slovenských zoo - znamenalo obrovský chovatelský úspěch. O to víc nás těší, že jsme na tento úspěch navázali dalším mládětem a dnes tříletý Silver Arrow získal sourozence,“ uvedl ve čtvrtek ředitel zoo Miroslav Bobek.

Pražská zoologická zahrada odchovala druhé mládě ohroženého gibona stříbrného. | Zdroj: ČTK/PR/Zoo Praha

Mládě gibona stříbrného si mohou návštěvníci prohlédnout na jednom z takzvaných opičích ostrovů v dolní části zoo. Podle chovatelů s ním jeho matka posedává na topolu nebo pobíhá venku v korunách stromů, při čemž má nohy ohnuté k břichu, aby mládě zajistila.

Ohrožený druh

První den po porodu s ním podle chovatelů ještě zůstávala v expozici, polehávala s mládětem na břiše, aby mohlo pít, nebo seděla v podřepu a objímala ho končetinami.

Gibon stříbrný patří mezi ohrožené druhy primátů. V přírodě žijí na indonéském ostrově Jáva a jejich populace stále klesá. Odhaduje se, že v přírodě je kolem 2500 jedinců, a kolem 70 v lidské péči. V Česku se tento druh objevil poprvé v roce 2014, kdy pražská zahrada získala ze zoo v anglickém městě Howletts samici Alangalang a z mnichovské zoo samce Flipa.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme