Historicky první klokánek krysí se narodil v pražské zoo. V jeho domovské Austrálii je téměř ohrožený

V pražské zoologické zahradě se narodilo historicky první mládě klokánka krysího. Z matčina vaku poprvé vykoukl minulý týden, nyní už ho návštěvníci mohou spatřit v expozici Darwinův kráter. Klokánci krysí jsou takzvaní potravní specialisté, až 80 procent jejich jídelníčku tvoří houby, které však mládě zatím neochutnalo.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malého klokánka krysího můžou lidé pozorovat ve vnitřní expozici Darwinova kráteru v dolní části zoo

Malého klokánka krysího můžou lidé pozorovat ve vnitřní expozici Darwinova kráteru v dolní části zoo | Foto: Petr Hamerník | Zdroj: Zoo Praha

„Z přírůstku máme o to větší radost, že jde o vůbec prvního klokánka krysího narozeného v naší zoo,“ těší se z mláděte ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Malý klokánek se narodil pětileté samici, která přišla do Prahy z polské Zoo Opole, a rok a půl starému samci původem ze Zoo Jihlava.

‚Příběh pokračuje.‘ Gorilí skupinu v pražské zoo doplní samice Duni, dcera slavné Moji

Číst článek

Klokánek krysí je zařazený na Červeném seznamu Mezinárodního svazu ochrany přírody v kategorii téměř ohrožený od roku 2014. Ve své domovině na východě Austrálie ho ohrožují invazivní druhy i stále častější požáry. 

„Pokud bude současný trend pokračovat, může v příštích 12 letech klesnout jeho populace na některých místech až o bezmála třetinu. Každý takový chovatelský úspěch nám tak dává potřebnou naději do budoucích let,“ vysvětluje tiskový mluvčí Zoo Praha Filip Mašek. Drobnému „krysánkovi“, jak tomuto druhu chovatelé přezdívají, se však v Praze daří výtečně. 

„Na rozdíl od velkých klokanů, jejichž mláďata nejprve pozorují okolí z bezpečí matčina vaku, jsou klokánci naopak dlouho ve vaku úplně schovaní a pak jednoho dne rovnou začínají s průzkumem okolí,“ vysvětluje chovatel David Vala. Klokánci se podle něj ale do vaku ještě nějakou dobu pravidelně vrací. 

Marie Starostová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme