Hospodářských stavení ubylo. Jednu z největších kolonií vlaštovek tak ‚hostí‘ liberecký pavilon slonů

Návštěvníci zoologické zahrady v Liberci mohou vidět nejen desítky exotických zvířat, ale také jednu z největších kolonií vlaštovek obecných. Ve sloninci mají několik set hnízd.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlaštovky se usídlily v pavilovu slovnů v liberecké zoo (ilustrační foto)

Vlaštovky se usídlily v pavilovu slovnů v liberecké zoo (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Liberecká zoologická zahrada není domovem jen dovezených exotických zvířat. V pavilonu slonů je už dlouhodobě kolonie vlaštovek, která čítá několik set hnízd. Podle ornitologů patří mezi největší ve městě a jednu z největších v kraji.

Přehrát

00:00 / 00:00

Liberecká zoo není domovem jen dovezených exotických zvířat. V pavilonu slonů například bydlí i vlaštovky

Vlaštovek všeobecně ubývá, a to proto, že hospodářská stavení mizí, nebo už nejsou pro tyto stěhovavé ptáky dostupná.

V obří kolonii vlaštovek obecných v zoologické zahradě v Liberci v pavilonu slonů je podle odhadu pracovníků zahrady kolem 400 hnízd, kam se ptáci na jaře pravidelně vracejí.

Podle ornitologa Severočeského muzea Martina Pudila je podobně velkých kolonií v regionu jen velmi málo. „To budou jednotky. Třeba v Liberci je jeden krásný kravín ve Vratislavicích, kde je plno vlaštovek. Menší kolonie vlaštovek je v Ostašově, to je pro Liberec všechno. Pak jsou na Českolipsku, na Frýdlantsku, na Turnovsku, bude jich málo. Spousta kravínů už je zabezpečeno tak, aby tam ti ptáci nemohli,“ vypočítává.

Tomáš Mařas, Redakce ČRo Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme