Čeští chovatelé hlásí evropský unikát. Odchovali mláďata chameleona krátkorohého

V Zooparku Zájezd mají mláďata chameleona krátkorohého, podle jeho provozovatelů jde o evropský unikát. Zájezdská zoo má jednu z největších kolekcí chameleonů na světě, podařilo se zde odchovat i další zajímavé druhy, například brokesii Thielovu (ještěr blízce příbuzný chameleonům, patří mezi tzv. nepravé chameleony). V tiskové zprávě o tom iROZHLAS.cz informoval zoolog Daniel Koleška.

Zájezd (Kladensko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mláďata podle něj zatím velice dobře prospívají a s chutí loví mušky octomilky

Mláďata podle něj zatím velice dobře prospívají a s chutí loví mušky octomilky | Foto: Daniel Koleška | Zdroj: Zoopark Zájezd

Zoopark získal chameleony krátkorohé v roce 2017. Samice pak snesla začátkem loňského roku 15 vajec. Obecně ale existuje velmi málo informací o tom, jak probíhá úspěšná inkubace. Zoologové proto při péči o vejce vycházeli z podmínek, které jsou v jejich přirozeném prostředí, nastavili podle nich teplotu a vlhkost.

Chameleon krátkorohý se v zajetí moc často nechová, v Evropě je podle zástupců zájezdské zoo jediný další známý chovatel, a to v Německu | Foto: Daniel Koleška | Zdroj: ZooPark Zájezd

„Rozdělili jsme vejce na dvě skupiny s různým inkubačním režimem a dosud se nám vylíhla čtyři mláďata po 15,5 měsíce dlouhé inkubaci s jednou chladnou diapauzou (časový úsek, kdy chovatelé uměle sníží teplotu v líhni),“ uvedl ředitel zoo Jiří Marek starší.

Mláďata podle něj zatím velice dobře prospívají a s chutí loví mušky octomilky. „Uvidíme, jak se budou vyvíjet vejce z druhé skupiny, kde byla diapauza delší,“ dodal ředitel.

Chameleon krátkorohý se v zajetí moc často nechová, v Evropě je podle zástupců zájezdské zoo jediný další známý odchov, a to v Německu.

Zájezdská zoo má jednu z největších kolekcí chameleonů na světě, podařilo se zde odchovat i další zajímavé druhy, například brokesii Thielovu (ještěr blízce příbuzný chameleonům) | Foto: Daniel Koleška | Zdroj: ZooPark Zájezd

„Přes pražskou a plzeňskou zoo se k nám dostala zvířata ze zabavené zásilky pašovaných zvířat v roce 2016, kterou na pražském letišti zadrželi celníci. Protože máme s chameleony dlouholeté zkušenosti, skončili v našem chovatelském zázemí,“ doplnil kurátor chovu zvířat Jiří Marek mladší.

Zoopark Zájezd chová na 100 druhů zvířat, například lemury, drápkaté opičky, velblouda, lamy, surikaty, karakaly, rysy ostrovidy a řadu dalších. Zdejší specialitou je terarijní expozice s největší veřejně přístupnou kolekcí chameleonů na světě. Pro děti funguje i kontaktní koutek s domácími zvířaty. Roční návštěvnost zoo činila v posledních letech kolem 40 tisíc lidí.

Chameleoni krátkorozí

Chameleoni krátkorozí (Calumma brevicorne) žijí na Madagaskaru, kde se vyskytují především na východním pobřeží ostrova. Obývají okraje lesů, kde je vyšší vlhkost a bývají nalézáni i na zemědělsky využívaných plochách. Přesto, že jsou v přírodě relativně tolerantní k narušení životního prostředí člověkem, v zajetí je jejich chov složitější. Dosud chybí ucelenější informace o jejich ekologii či rozmnožování.

och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme