Vědci zaznamenali žraloka grónského v Karibiku. Běžně je jeho domovem severní Atlantik

Domovem žraloka malohlavého, známého také jako žralok grónský, jsou vody severního Atlantského oceánu, zejména kolem Grónska a Islandu. Vědce tudíž šokovalo, když objevili jednu z těchto obrovských paryb u korálových útesů u pobřeží Belize, napsala stanice CNN.

Belmopan, Belize Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žralok malohlavý, též žralok grónský (Somniosus microcephalus)

Žralok malohlavý, též žralok grónský (Somniosus microcephalus) | Zdroj: Profimedia

Jde o první případ, kdy byl žralok malohlavý spatřen v západním Karibiku u druhého nejdelšího bariérového útesu na světě, uvedla v tiskovém prohlášení Floridská mezinárodní univerzita (FIU).

Doktorandka Devanši Kasanová spolupracovala s belizskými rybáři na označování žraloků tygřích, když si všimla, že jedna paryba vypadá jinak než ostatní. Fotografii velkého, netečného tvora poslala svému poradci, který potvrdil, že se jedná buď o žraloka grónského, nebo o křížence tohoto druhu a světlouna pacifického.

‚Žraločí máma‘ volá na poplach: Žralokům hrozí vyhynutí, skutečnými monstry jsme my sami

Číst článek

„Vždycky jsem nadšený, když mohu lovit hlouběji, protože vím, že tam dole jsou věci, které jsme v Belize ještě neviděli, ale nikdy jsem si nemyslel, že chytím žraloka grónského,“ uvedl belizský rybář Omar Faux, který se na objevu podílel.

Žraloci malohlaví jsou podle studie z roku 2016 nejdéle žijícími obratlovci na Zemi; mohou se dožít až 400 let. Vědci o této záhadné parybě stále mnoho netuší. Tento pomalu se pohybující a rostoucí žralok může podle časopisu National Geographic dosáhnout délky až sedmi metrů a váhy až 1,5 tuny.

Protože tito žraloci dávají přednost neuvěřitelně chladným a hlubokým vodám, je pro vědce obtížné je sledovat. Podle Floridské mezinárodní univerzity (FIU) je po nynějším objevu možné, že v tropických vodách po celém světě by se jich mohlo vyskytovat více, ale velmi hluboko pod hladinou, kde je pro ně voda dostatečně chladná.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme