Srna index: řidiči v autech srazili zvěř na každém šestém kilometru silnic v Česku

Hrozbou pro řidiče na silnicích nejsou jen ostatní auta, ale také lesní zvěř. Zvlášť teď na podzim by proto měli kolem lesů a polí jezdit opatrně, zvířata totiž před zimou přebíhají častěji za potravou. Podle nového přehledu „Srna index“ Centra dopravního výzkumu a pojišťovny Generali letos auta srazila srnu nebo jiné zvíře na každém šestém kilometru českých silnic.

Břeclav Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srna na cestě

Srna na cestě | Foto: Fotobanka stock.xchng, John Boyer

Nedaleko Břeclavi-Poštorné bylo střetů aut se zvěří od dubna do září nahlášeno celkem osm. Řidiče na silnici z Poštorné na rakouské město Reintal před ní varuje výstražná cedule. Musí proto dodržovat sníženou rychlost 70 km/h. Někteří ale jezdí rychleji.

Přehrát

00:00 / 00:00

Auta srazila zvěř na každém šestém kilometru silnic v Česku. Natáčela Alena Hesová

Ve tmě z lesa vyskočila zvěř několikrát přímo před auto třeba i paní Sylvii, která tudy jezdí do práce.

„Jezdím skoro denně. Nejčastěji to byly srnky, občas to ale byla i divoká prasata. Sama jsem zvěř málem srazila, ale naštěstí při včasné reakci se nic nestalo,“ popisuje pro Český rozhlas Brno.

Ani varovná značka, ani snížená rychlost ale nejspíš nestačí. Podle Srna indexu právě na tomto úseku dlouhém asi 160 metrů srazili řidiči vůbec nejvíc lesních zvířat na celé jižní Moravě.

„Je tam oplocená věznice. Pokud tam pronikne nějaké zvíře, tak na jednu stranu dál od komunikace nemůže projít, takže za areálem věznice může docházet k větší četnosti přechodů zvěře. To bude zřejmě jeden z faktorů, proč se v této části střety hromadí,“ vysvětluje analytik Centra dopravního výzkumu Michal Bíl.

Lesní zvěř je pro řidiče stále větším rizikem. Loni došlo ke 12 tisícům nehod, nejvíce za pět let

Číst článek

V celém Česku podle něj řidiči loni srazili téměř 12 tisíc lesních zvířat. V roce 2012 to bylo zhruba o polovinu méně. Policejní mluvčí Bohumil Malášek si to vysvětluje mimo jiné i tím, že o některých takových nehodách potřebují mít řidiči policejní záznam.

„Řada řidičů má pojištění motorových vozidel proti střetu se zvěří, kde obvykle pojišťovna vyžaduje vyšetření nehody policií. A určitě se tam odráží i narůstající provoz na českých silnicích,“ podotýká Malášek.

Přesto myslivci tvrdí, že některé střety se do statistiky vůbec nedostanou. Hlavně v případě, kdy nejsou škody příliš vysoké. Pokud je řidič místní a zná myslivce, zavolá je rovnou a policisté se o nehodě vůbec nedozvědí.

V období mezi dubnem a zářím se v Česku přihodilo celkem 7872 srážek vozidel se zvěří, k nimž řidiči volali policii. Nejvíce nahlášených nehod se stalo ve Středočeském kraji. Za půl roku jich na tamějších silnicích bylo 1816. Následují Ústecký kraj s 951 nahlášenými nehodami a Vysočina, kde řidiči k srážce se zvěří během půl roku volali policii v 915 případech.

V rámci Česka bylo suverénně nejrizikovějším úsekem v Libereckém kraji v katastrálním území obce Česká Lípa. Nachází se na Borské ulici ve směru z České Lípy na Nový Bor. Od dubna do září se tam na jediném úseku o délce 317 metrů poblíž místní části Lada podle dat stalo 17 srážek se zvěří s celkovou škodou 522 tisíc korun.

Srna index duben a září 2019 | Zdroj: Centrum dopravního výzkumu/Generali

Alena Hesová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme