Norek, nutrie a další. Zvířat nepůvodních druhů v Libereckém kraji přibývá, myslivci je smí lovit

Myslivci budou moct na některých místech v Libereckém kraji lovit psíky mývalovité, norky americké nebo nutrie říční. Jde o nepůvodní druhy zvířat, která se rozmnožila v lesích Chráněných krajinných oblastí Lužické hory, Jizerské hory a v Českém ráji. Protože nepůvodních zvířat v kraji přibývá, Agentura ochrany přírody a krajiny vydala povolení k jejich odlovu střelnými zbraněmi, bez použití návnad.

Liberec Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lovecká sezóna začala, například pro houbaře může být říjnová procházka do lesa riziková

Lovecká sezóna začala, například pro houbaře může být říjnová procházka do lesa riziková | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

V Jizerských horách je největším problémem psík mývalovitý, jak pro Český rozhlas Liberec řekl ředitel Správy chráněné krajinné oblasti Jiří Hušek. Právě psík mývalovitý je velice dravý a z území dokáže vytlačit i jezevce a lišky. Je také přenašečem vztekliny či leptospirózy a některých parazitů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaká zvířata a proč teď myslivci můžou lovit, zjišťovala Eva Malá

Mezi nepůvodní druhy patří také nutrie. Větší množství těchto zvířat dokáže zcela spást pobřežní a příbřežní vodní rostliny a rozhrabat břehy i hráze. Tím přispívají k jejich erozi. I nutrie je přenašečem několika nepříjemných nakažlivých nemocí, jak je leptospiróza, tulamerie anebo salmoneloza.

Odborníci proto doporučují, aby lidé zvířata nekrmili, ani nehladili. Nutrie se vyskytují v hojném počtu zvláště v Českém ráji, v okolí oblíbených rybníků a také na cestě podél řeky Jizery.

Nebezpečím pro lesy v kraji jsou i mýval a norek americký. Pustoší především hnízda ptáků a dokážou zlikvidovat trdliště chráněných raků říčních.

Tito dravci nemají v přírodě přirozeného nepřítele, tím by mohl být pouze vlk. Počty této šelmy jsou ale zatím příliš nízké na to, aby mohla nestále se zvyšující populaci nepůvodních živočichů výrazně ovlivnit.

Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme