Ochránci zvířat se zatím starají spíš o ježky. Další zvířata budou potřebovat pomoc po Silvestru

Přelom roku představuje pro zvířata vždy velmi náročné období, ať už ve volné přírodě, nebo v našich domovech. S příchodem zimy musí volně žijící živočichové čelit mrazům a nedostatku potravy. A k tomu se s rozvojem zábavní pyrotechniky přidaly ještě ohlušující rány z petard a dělobuchů. Řada vysílených zvířat proto kvůli lidské zábavě hyne stresem nebo po úrazu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaměstnanci Záchranné stanice v pražských Jinonicích se starají nejen o zraněná zvířata, ale také ta, která doplatila na silvestrovské veselí (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

Klece v Záchranné stanici hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy dnes okupují skoro dvě stovky ježků. Celkem jich pražští zvířecí záchranáři letos přijali přes sedm stovek, tedy o polovinu více než v uplynulých letech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co prožívají zvířata o Vánocích

Zpravidla jde o jedince, kteří se nestihli vykrmit na hmotnost potřebnou k přezimování, jsou nemocní či oslabení parazity. Nebo jde o opuštěná mláďata.

Aby ježek zimu přežil, potřebuje dosáhnout hmotnosti alespoň 600 gramů. Někteří ježci se do stanice ale dostali s poloviční hmotností a ošetřovatelé jim teď pomáhají nabrat potřebné tukové zásoby.

Jakmile se podaří zvířata vykrmit, ukládají se k zimnímu spánku. K tomu jim ošetřovatelé připravují klece vystlané senem a s boudičkou vyrobenou z lepenkové krabice. Zde budou spát až do dubna či do května, kdy je záchranáři zase odvezou zpět do volné přírody.

Podobně se zaměstnanci stanice v pražských Jinonicích starají o zvířata, která doplatila na silvestrovské veselí. V minulosti třeba v Praze řešili případy poraněných labutí, které během novoročních oslav ve zmatku narážely do elektrického vedení.

Letos ještě k žádnému takovému případu nedošlo, ale ošetřovatelé počítají s tím, že po Novém roce bohužel budou takovéto situace zase řešit.

Co dalšího hrozí na konci roku zvířatům v naší blízkosti? Poslechněte si Naturu Ondřeje Nováka.

Ondřej Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme