Mapy společnosti Apple ukazují Krym jako ruské území, ale jen při použití z Ruska

Americká společnost Apple začala zobrazovat Krymský poloostrov, který Rusko před pěti lety zabralo Ukrajině, jako ruské území - ale pouze uživatelům v Rusku. Ve středu na to upozornila agentura Reuters.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle webu dolní komory ruského parlamentu Apple uvedl programy do souladu s ruskými zákony | Zdroj: Reuters

Ruská armáda obsadila Krym v roce 2014 po prozápadním zvratu v Kyjevě a poloostrov následně anektovala s odvoláním na referendum, což Ukrajina i západní státy označily za ilegální. Rusko i Ukrajina tak pozorně sledují, jak nadnárodní společnosti Krym označují.

Mobilní aplikace umožňuje demonstrantům v Hongkongu vyhnout se policii. Apple ji nechtěl povolit

Číst článek

Zpravodaj Reuters vyzkoušel vyhledat krymskou metropoli Simferopol do aplikaci Apple s mapami a předpovědí počasí, načež se mu na displeji objevilo „Simferopol, Krym, Rusko“. Zpravodajům v jiných zemích se při však při stejném pokusu zobrazil pouze název města bez dalšího upřesnění, v jaké zemi leží.

V Kyjevě a na samotném Krymu uživatelé kontaktovaní agenturou Reuters viděli lokality na Krymu v aplikacích rovněž bez identifikace státu.

Evropská unie a Spojené státy neuznávají Krym jako ruské území a v reakci na anexi uvalili oba aktéři na Rusko a na osoby spojené s porušením územní celistvosti sankce.

Reuters dává uvedené změny v dotyčných aplikacích do souvislosti se setkáním zástupců firmy Apple s předsedou bezpečnostního a protikorupčního výboru ruské Státní dumy Vasilijem Piskarjovem. Na webu dolní komory parlamentu se ve středu objevila informace se sdělením Piskarjova, že „Apple splnil své závazky a uvedl programy na svých zařízeních do souladu s požadavky ruského zákona“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme