Živě jsme sledovali částečné zatmění Měsíce. Podle vědců bylo výjimečné

V pondělí večer jsme na nebi mohli pozorovat neobvyklý úkaz. Došlo totiž k částečnému zatmění Měsíce. V Praze byl jev k vidění asi ve 20:28 hodin. Na Moravě o pár minut dříve. Ani těm, kterým počasí nepřálo, ale sledování Měsíce nemuselo uniknout, a to díky živému přenosu na internetu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jev, který se opakuje i třikrát do roka, byl podle vědců tentokrát výjimečný. Při částečném zatmění Měsíce obyčejně vyjde nejprve celý úplněk. V pondělí večer se ale ukázal už bez pravého dolního okraje.

„Za normálních okolností bychom čekali, že vyjde měsíční úplněk, ale tentokrát mu bude chybět kousek z pravé dolní části. Bude poznat, že to není fáze ale zatmění, protože stín Země je neostrý, takže to bude jakoby kouřem zacloněná část Měsíce,“ řekl Radiožurnálu v pondělí dopoledne astronom z Akademie věd Pavel Suchan. 

Nad Prahou byl úkaz pozorovatelný asi ve 20:28 hodin večer. Na Moravě byl k vidění o pár minut dříve. Měsíc vycházel jen 8 minut po maximální fázi zatmění, při níž byl ponořen necelými 25 % svého průměru v severní části zemského stínu. Konec částečného zatmění přišel přibližně o 50 minut později.

Kde sledovat?

Pro sledování zatmění astronomové doporučují vyvýšené místo, nejlépe v přírodě na horách. Lidé by si také měli pro co nejlepší zážitek najít pozici, kde bude výhled na východojihovýchod co nejméně zakrytý domy či stromy. Úkaz je viditelný pouhým okem.

Ani ti, kterým počasí při zatmění nepřeje, ale nemusí zoufat. Zatmění lze totiž sledovat i online - například ve videoodkazu uprostřed tohoto článku. 

Evelyna Kulíšková, dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme