Slovenský start-up přichází s přelomovým zařízením. Malá krabička usnadní život lékařům i pacientům

Mladí slovenští vývojáři ze start-upu S-Case chtějí zjednodušit práci lékařům a sestřičkám – jak v nemocnicích nebo domovech seniorů, tak třeba v afrických zemích, kde je běžná lékařská péče často špatně dostupná. Jejich zařízení umí změřit základní fyziologické funkce a pak údaje odeslat na dálku lékaři, který je diagnostikuje. Jde o další z deseti finalistů soutěže Vodafone Nápad roku.

Tento článek je více než rok starý.

Experiment Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Naše zařízení měří tělesné funkce, jako je tep, teplota, glykémie, tlak… Také sbírá a digitalizuje anamnézu a propojuje pacienta s lékařem,“ popisuje Martin Pekarčík ze start-upu S-Case. 

Například teplotu umí jejich zařízení změřit bezkontaktně. „Umístíte teploměr dva až tři centimetry od čela, namíříte, počkáte pár sekund – a hotovo. Celý záznam o měření máte nejen na displeji, ale i v profilu pacienta,“ dodává.

Pomoc v afrických zemích

Mladí slovenští vývojáři navrhli celý systém a design zařízení. Jeho rám zatím tisknou na 3D tiskárně a jednotlivé senzory na měření tělesných hodnot kupují. 

‚Množte se, děvčata. Kariéra není pro vás.‘ Diskriminace začíná už při studiu, stěžují si lékařky

Číst článek

Cílem je, aby zařízení bylo jednoduché a hlavně dostupné. Mohli by ho díky tomu nakoupit například domovy seniorů, jejichž klienti by pak nemuseli kvůli běžné prohlídce dojíždět za lékařem. S-Case ale míří hlavně do afrických zemí, kde je běžná lékařská péče často těžko dostupná. 

„Třeba ve Rwandě zařízení pomůže pracovníkům, kteří se starají o obyvatele v konkrétních oblastech. Teď využívají papír a pero, mají jeden teploměr a vše klinicky hodnotí. My jim přinášíme zařízení, které má tyto funkce pohromadě a rovnou všechno vidí i v centrále,“ říká Martin Pekarčík. 

Cíl už je na dohled

Podobně může S-Case pomáhat třeba i v uprchlických táborech. Start-up už vyvinul čtvrtou generaci svého zařízení a v tuto chvíli se chystá na finální produkt, včetně vývoje vlastního systému, který přijímá a zpracovává data jednotlivých pacientů. 

„Už nás čeká jen finální produkt, na který potřebujeme investici. Z této čtvrté generace můžeme vyvinout finální zařízení, které půjde do rukou lékařů,“ zakončuje Martin Pekarčík.

Vojtěch Koval, als Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme