Sonda Curiosity poslala z Marsu první barevné fotografie

Je doba dovolených, a tak si často prohlížíme fotografie z nejrůznějších koutů světa. Na Marsu už několik dní fotí speciální vozítko o velikosti auta, které bude po dva roky odkrývat tajemství této planety. Předevčírem jeho zatím nejsložitější aparát, který kdy člověk vyslal do meziplanetárního prostoru, vyfotil a poslal na Zemi první barevnou fotku rudé planety.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První barevný snímek ze sondy Curiosity, který odhaluje prostředí Galeova kráteru

První barevný snímek ze sondy Curiosity, který odhaluje prostředí Galeova kráteru | Zdroj: Reuters

Ve vesmírném výzkumném centru NASA zavládly při přistání sondy Curiosity na Marsu jásot a nadšení. Sonda urazila 567 milionů kilometrů, která jí trvala zhruba osm a půl měsíce a v pondělí bezpečně přistála.

Hned poté poslala několik černobílých fotografií, jednalo se ale především o autoportréty, které měly vědcům ukázat, v jakém je stroj stavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o první barevné fotografii od sondy Curiosity zpracovala Silvie Třeslínová

Po třech dnech dorazily na Zemi první barevné obrázky. Šlo údajně o zatím nejostřejší pohled na kráter, kde vozítko v pondělí přistálo. Co na fotce můžeme vidět, popisuje vesmírný publicista Pavel Toufar:

„Na tom záběru, který se podařilo sestavit ze 130 snímků, je pohled na okraj kráteru, tedy na horizont. Když se na ten obrázek podíváme, je to rozlehlá hnědo-červená barva. S podivem je nejenom plochá, ale je tam spousta malých kamenů. Když se díváme ještě dál, je tam šedavý dlouhý pás. Ten je zajímavý, to jsou nějaké duny nebo zvlnění. Tam by měla sonda mířit, tam bude asi trochu obtížnější přechod. A pak je vidět část úpatí kopce – přes pět kilometrů vysoké hory Sharp, která je cílem sondy.“

Jednotlivé vrstvy hory, na kterou se vozítko vydá, by podle vědců mohly sloužit jako bohatý zdroj informací o geologické historii planety. Hlavním cílem bude ale zjistit, zda byly na Marsu podmínky vhodné pro vznik primitivního mikrobakteriálního života.

Vozítko má také sbírat data pro budoucí let s lidskou posádkou.

Silvie Třeslínová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme