Stále přesnější předpovědi počasí umožňuje program Aladin

Co nejpřesnější předpověď počasí, třeba kde přesně bude bouřka a jak bude silná, je hlavní cíl meteorologů. V Praze se sešlo 16 zástupců meteorologických služeb z Evropy i severní Afriky, kteří jsou zapojeni do programu Aladin, a podepsali zde memorandum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počasí | Foto: Tomáš Adamec

„To memorandum je důležité, otevírá možnosti spolupráce na dalších pět let. Právě tahle spolupráce nám umožňuje vývoj co nejlepšího a nejpřesnějšího numerického modelu,“ řekl předseda programu Aladin Klement Bergant ze Slovinska.

Podle odborníků jde vývoj směrem k co nejpřesnějším lokálním předpovědím. Jevy jako třeba sněžení jsou v tuto chvíli schopni předpovědět v okruhu pěti kilometrů, přívalové deště či bouřky ale potřebují rozlišení ještě menší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Evy Rajlichové o meteorologickém programu Aladin v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„Sněžení bude ustávat, v noci jen ojediněle na Šumavě, další přijde se silným větrem od západu v noci na pátek.“ Tuto krátkou SMS zprávu dnes rozesílal novinářům Český hydrometeorologický ústav.

Jedním ze zdrojů pro předpověď byl také numerický model Aladin, který existuje už dvacet let. Předtím vycházeli meteorologové z takzvaných globálních modelů, které ale nedovedly pracovat ve velkém rozlišení.

Předpovědi i pro malá území

„My jsme byli schopni předpovídat pro Českou republiku a třeba i pro kraje. Pro menší území potřebujeme model s omezenou oblastí, což je právě Aladin,“ říká ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Ivan Obrusník.

V současné době je Aladin základem všech předpovědí, a ty se prý stále zlepšují.

„Předpověď, která byla dřív třeba na jeden dne, je dnes stejně přesná na tři nebo na čtyři dny,“ dodává Ivan Obrusník.

Přesnost předpovědi je důležitá i pro vydávání varování.

Eva Rajlichová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme