Stavebnictví budoucnosti. Díky 3D tisku bude pro stavbu domů potřeba minimální počet dělníků

V budoucnu se prý domy nebudou stavět, ale budou se tisknout na tiskárně. V Třešti na Vyočině už dokonce jeden prototyp konstrukce domu vytiskli.

Tento článek je více než rok starý.

Třešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

3D tisk domu

3D tisk domu | Foto: Patrik Salát | Zdroj: Český rozhlas

Hrubou stavbu bez zedníků mohou udělat klidně za den nebo dva. Řeč je o tzv. 3D tiskárnách. Strojírenská a stavební firma z Třeště jednu takovou vyvíjí už čtyři roky společně s odborníky z ČVUT.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stavebnictví budoucnosti: 3D tisk s minimálním počtem dělníků

3D tiskárna má sice větší rozměry, podle jejích tvůrců se ale může přesunout téměř kamkoliv a na místě vytisknout dům z betonové směsi v řádech hodin.

35 hodin…

„Ten tisk konstrukce, je to zkušební tisk, na kterém jsme se to učili, tiskový čas stroje byl asi přes 35 hodin.“ S Markem Štádlerem ze strojní fakulty ČVUT stojíme pod portálem 3D tiskárny v Třešti.

Opodál se nachází první prototyp konstrukce vytištěného domu a kousek od nás hlavice tiskárny modeluje ukázkový roh, který nedělá jako podobné stroje kulatý ale hranatý. Tiskárna totiž nevyužívá klasickou robotickou ruku.

„Tahle tiskárna je odlišná. Je vlastně obdobná portálovému jeřábu. Odlišnost je v tom, že se nám v tom portálu ještě pohybuje nějaká platforma, po které se pohybuje ta vlastní tisková hlava.“

Rozměry tiskárny jsou značné a pojmout díky tomu dokáže půdorys o ploše až 122 metrů čtverečních. Tisknout pak dokáže i do výšky pěti metrů. Stačí k tomu projekt, který je dopředu připravený v počítači. „Je řízena podobně jako konvenční obráběcí centra CNC.“

3D tisk díky tomu dokáže udělat konstrukci domů v řádech dnů a nahradit přitom celou řadu řemeslníků. „Pokud máme už připravený kód, tak stačí na obsluhu dva lidé, kdy jeden se stará o přípravu směsi a druhý, který vlastně řídí a kontroluje průběh tisku.“

Nedostatek dělníků

Právě vidina větší robotizace stavebního procesu, která by vyřešila problém s nedostatkem pracovníků ve stavebnictví, firmu Podzimek inspirovala, aby se před čtyřmi lety do vývoje 3D tiskárny spolu s odborníky z ČVUT pustila, říká její ředitel Martin Podzimek: „Pokud si připustím, že dělníci nebudou vůbec, tak už nám nezbyde nic jiného než nějaká robotizace.“

Podle něj se robotizace dřív nebo později ve stavebnictví stejně prosadí a jeho firma chce proto i nadále ve vývoji 3D tiskárny pokračovat a v případě zájmu investorů plánuje do budoucna tisk dalších domů.

Patrik Salát, mik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme