Operátor O2 spustí v červenci první veřejnou 5G síť. Většina zákazníků ale službu nevyužije

Nová 5G síť má být podle předpokladů až desetkrát rychlejší než stávající 4G připojení. První veřejně dostupné 5G připojení má začít v červenci fungovat na dvou místech v České republice. Spouští ho společnost O2 v částech Prahy a v centru středočeského města Kolín.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operátor O2 (ilustrační foto)

Operátor O2 (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Síť by měla do konce léta pokrývat 15 procent obyvatelstva těchto dvou měst. Jde tedy zatím o menší lokální provoz.

Hoaxy o 5G využívají obchodníci se strachem, není to technologie z Marsu, říká exšéf telekomunikačního úřadu

Číst článek

Připojení k síti společnost O2 zpoplatnila symbolickou jednou korunou. Větší překážkou k používání nové 5G sítě je spíš malá dostupnost mobilních telefonů, které 5G sítě podporují. Na českém trhu jich je zatím jen několik. Generální ředitel O2 Jindřich Fremuth přiznává, že lidé zatím neměli důvod si takové telefony kupovat. 

„Když si pořizujete nový přístroj za několik tisíc korun, tak chcete, aby vám nějakou dobu vydržel, takže už přemýšlíte nad tím, aby podporoval všechny mobilní sítě i v budoucnu,“ říká Fremuth s vidinou nárůstu zájmu o mobilní zařízení, které možnost připojení k nejrychlejší síti nabídnou. S rozšířením 5G připojení se bude postupem času zvyšovat i počet nabízených modelů, které připojení zvládnou. 

První pokusy

Žádný z dalších operátorů na českém trhu konkrétní termín uvedení 5G sítě neohlásil, připojení ale chystají. Vodafone testoval 5G v Karlových Varech a nyní síť chystá i v dalších městech.

„Tři z pěti vítězných měst soutěže 5G pro pět měst budou své 5G projekty realizovat s Vodafonem. Jde o Karlovy Vary, kde už je síť od loňska připravená pro komerční využití, Ústí nad Labem a Jeseník,“ říká mluvčí společnosti Ondřej Luštinec. V tomto případě ale primárně nepůjde o veřejné sítě. Další operátor T-Mobile už loni oznámil, že chystá 5G síť v kampusu Vysoké školy báňské v Ostravě. 

Zavádění 5G sítí je ve fázi prvních pokusů. Stát stále nevydražil všechny frekvence, na kterých by operátoři měli 5G budovat. Očekávání mohou být v případě 5G sítě vyšší než výsledný efekt. Revoluci pocítí spíš průmysl než běžní spotřebitelé.

Jakub Horáček, onz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme