Operátoři zaznamenávají rozšíření používání 5G sítě. S hlavní fází výstavby se ale teprve začne

Zhruba 300 až 400 tisíc Čechů se v minulém roce připojilo k 5G sítí. Vyplývá to z dat od mobilních operátorů. Ti také loni zlepšovali pokrytí novou technologií, která přináší hlavně vyšší rychlost stahování a nahrávání než dosavadní 4G sítě. S hlavní fází výstavby ale počítají až v tomto a příštím roce.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vydražené frekvence pro 5G sítě začnou mobilní operátoři využívat na přelomu února a března příštího roku (ilustrační foto)

S hlavní fází výstavby pokrytí sítí 5G počítají operátoři až v tomto a příštím roce (ilustrační foto) | Foto: Hans Lucas | Zdroj: Reuters

„Jestliže si zapneme podporu 5G sítě, zapneme si program, který je schopen určit rychlost sítě. A můžeme přistoupit k měření,“ popisuje Jindřich Hemer ze společnosti T-Mobile, jak probíhá měření parametrů 5G sítě. Právě Hemer je i tím, kdo vymýšlí, jak v praxi síť aplikovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o síti 5G v Česku

„Při tomto testu jsme dosáhli výsledku 315 megabitů za sekundu při stahování. A při nahrávání na internet 83 megabitů za sekundu. Ten uploadu znamená rychlost, jakou jsme schopni nahrát třeba fotografii na internet, například na Instagram. A jestli bychom měli desetimegabitovou fotku, běžný fotoaparát, tak by nám to trvalo zhruba jednu vteřinu,“ vysvětluje výsledky měření. 

„Pokrýváme zhruba 25 procent české populace. 5G síť využívá zhruba 100 tisíc našich zákazníků,“ podotýká Hemer k využití a pokrytí 5G sítě. 

5G připojení v minulém roce budovali i zbývající operátoři. Tak například O2 nabízí 5G síť v 60 krajských a okresních městech. Celou republiku chce tento operátor pokrýt novou technologií do konce roku 2023. 

„5G síť je pro nás věc, která má zákazníkovi přinést nový uživatelský zážitek. Proto jsme udělali rozhodnutí, že primární frekvencí, na které začneme 5G síť rollovat, je technologie z C-bandu, což je technologie, která přináší další kapacitu nad rámec toho, na co jsou zákazníci zvyklí ze sítí 4. generace,“ říká ředitel pro plánování a výstavbu sítí v O2 Jakub Votava.

Zřejmě nejdál je s 5G pokrytím Vodafone - signál páté generace je dostupný pro 60 procent populace. Jde o síť, která funguje na sdílených kmitočtech se 4G.

Šéf Kybernetického ředitelství v Izraeli: Jsme svědky nejen biologické pandemie, ale také digitální

Číst článek

„Pro tuto síť už nám slouží i frekvence, které se uvolnily vypnutím zastaralé sítě 3G. Zároveň používáme technologii, která dokáže na jednom frekvenčním přídělu obsloužit 4G i 5G zákazníky,“ pokračuje mluvčí Vodafone Ondřej Luštinec.   

Limitací pro rozvoj 5G zůstává krom výstavby i dostupnost telefonů, které technologii podporují. Bez mobilu, který nový signál umí přijímat, se do sítě nepřipojíte. Mezi Čechy sice počet 5G telefonů stoupá, ale stále jde spíš o menšinovou záležitost.

„V tomto ohledu očekáváme, že Vánoce přinesou nárůst jak v počtu zařízení, které budou 5G podporovat, tak v počtu zákazníků, kteří budu 5G aktivně používat,“ říká Votava z O2. 

Všichni operátoři ale nabízejí 5G rychlost v rámci speciálního tarifu. Vedle toho se navíc soustředí i na výstavbu soukromých nebo univerzitních sítí, kde můžou testovat všechny možnosti 5G sítí.

Například T-Mobile na Vysoké škole Báňské v Ostravě využívá 5G připojení pro navigaci svařovacího robota. „Robot se pohybuje po celé výrobní a hale a potřebuje mít po celou dobu své cesty kvalitní připojení s co nejrychlejší dobou odezvy, aby byl schopen korigovat svou dráhu s dalšími roboty v hale nebo aby byl schopen reagovat na logistické pokyny,“ upřesňuje Hemer. Právě takové případy jsou tak ty, kde 5G může přinést tu nejzajímavější revoluci.

Jakub Horáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme