Všichni operátoři napadli vypsanou aukci kmitočtů pro 5G. Stěžují si na diskriminační podmínky

Všichni tři tuzemští mobilní operátoři už oficiálně napadli podmínky aukce kmitočtů pro rychlé sítě 5G. Po firmě O2, která podala stížnost k Evropské komisi v červenci, zažalovali Český telekomunikační úřad u Městského soudu v Praze operátoři Vodafone i T-Mobile. Agentura ČTK to zjistila u jednotlivých firem. Vyjádření telekomunikačního úřadu zjišťuje.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: kaboompics | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Podmínky soutěže jsou podle operátorů diskriminační, a to zejména v oblasti národního roamingu. Vadí jim také malý maximální příděl frekvencí v pásmu 3,4 až 3,6 GHz, který je nejnižší v Evropě a neumožňuje podle nich nabízet gigabitovou rychlost.

Český telekomunikační úřad podmínky aukce třikrát předělával, námitky firem ale většinou nezohlednil. Na začátku srpna pak aukci vypsal. Cílem je podle něj přivést čtvrtého operátora, který by rozhýbal trh a pomohl snížit ceny mobilních dat. Zájemci se mohou hlásit do konce září.

Výhrady operátorů

Podle mluvčího T-Mobilu Jiřího Janečka však podmínky aukce nejsou v souladu se zákonem a evropskými předpisy.

Dzurilla: Prostor pro zlevnění je. Aukce kmitočtů pro 5G může snížit ceny za neomezená mobilní data

Číst článek

„Primárně jde o dva hlavní rozpory s platnými pravidly. Za prvé s pravidly pro poskytování státní pomoci a za druhé s pravidly regulačního rámce EU pro elektronické komunikace (telekomunikace). Proto jsme se obrátili na soudy a brzy se obrátíme i na Evropskou komisi,“ řekl.

O2 ve stížnosti Evropské komisi uvedla, že podmínky soutěže neodpovídají evropským standardům a jsou v rozporu s národní i unijní legislativou.

„Připravujeme i další právní kroky včetně žalob,“ sdělil vedoucí komunikace O2 Hany Farghali.

Vodafone, kterému dal soud nedávno za pravdu v jiném sporu s telekomunikačním úřadem o frekvence pro sítě LTE, je přesvědčený, že úřad vyhlášením aukce postupuje protizákonně a překračuje své pravomoci.

Telekomunikační úřad vyhlásil aukci 5G kmitočtů. ‚Nerespektuje regulační pravidla,‘ ohradil se Vodafone

Číst článek

„Jsme přesvědčeni, že podmínky stávající 5G aukce, kterou ČTÚ vyhlásil 7. srpna, porušují právo EU i národní právo ještě závažnějším způsobem a v širší oblasti, než kterou řešil zmíněný rozsudek. To jsme několikrát vyjádřili v našich připomínkách, které ČTÚ opakovaně odmítnul a neakceptoval,“ sdělil mluvčí firmy Ondřej Luštinec.

Proto nám nezbývá než se domáhat respektování regulačních pravidel soudní cestou. První právní kroky jsme už učinili a podmínky aukce jsme rozporovali jak u ČTÚ, tak i žalobou u Městského soudu v Praze. Další kroky připravujeme,“ dodal.

Do aukce se podle předběžných vyjádření hodlají přihlásit další zájemci, mezi kterými mají být například ČEZ, Sazka Mobil, Poda nebo Nordic Telecom. „Podmínkami vyhlášené aukce kmitočtů se zabýváme, ale zatím se veřejně nebudeme vyjadřovat k našemu postupu v této věci,“ uvedl pro mluvčí Nordic Telecomu Lukáš Šiml.

O aukci

Telekomunikační úřad bude v aukci nabízet frekvence v pásmu 700 MHz uvolněné po přechodu TV vysílání na DVB-T2 a potom pásmo 3,4-3,6 MHz. Samotná přihazovací část by měla proběhnout na podzim. Sítě 5G mají umožnit nabídku nových služeb vyžadujících vysokou rychlost a velmi krátkou odezvu. Rychlosti by měly desetkrát přesáhnout současnou technologii LTE.

Stávající operátoři již 5G testují. O2 spustila již v létě v Praze a Kolíně komerční 5G, Vodafone se na to chystá v říjnu v pěti městech a T-Mobile bude testovat 5G v ostravském kampusu VŠB.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme