Jsou 5G sítě nebezpečné? Odpověď bude hledat Český telekomunikační úřad

Na lži a mýty o mobilních sítích 5. generace si chce nově posvítit Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Vyzval proto uživatele, aby mu varovné zprávy o 5G sítích posílali.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysílač Wendelstein, ze kterého zkušební vysílání 5G probíhá | Zdroj: Rohde & Schwarz

5G sítě jsou zdraví škodlivé. V přírodě zabíjejí včely a umírají kvůli nim ptáci. Vlády je používají jako účinnou zbraň proti vlastním občanům. To jsou jen některé příklady poplašných zpráv o mobilních sítích, které kolují po internetu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý pořad

„Škodlivost mobilních sítí je jednou z vytrvalých fám, která existuje už dlouho. Jsou lidé, kteří věří, že škodí jejich zdraví, jsou schopné uvařit lidský mozek a podobně,“ vyjmenovává obavy některých obyvatel Petr Koubský, redaktor pro vědu a technologie Deníku N.

„Vzhledem k tomu, jak ohromně jsou mobilní sítě rozšířené, se dělaly velice důkladné lékařské průzkumy. Vědci i lékaři hledali odpověď na otázku, zda je opravdu tento způsob používání elektromagnetických vln bezpečný,“ říká Koubský a dodává: „Žádný z těchto průzkumů neprokázal jakoukoliv škodlivost tohoto typu záření.“

Telekomunikační osvěta

Český telekomunikační úřad chce nově začít tyto zprávy rozebírat a výsledky analýz zveřejňovat na svých stránkách. Informace o nejčastějších mýtech chce úřad zařadit také do své telekomunikační akademie. Tedy do série přednášek určených především seniorům, ve kterých je úřad seznamuje s jejich právy vůči telekomunikačním operátorům.

Podobným poplašným zprávám nahrává i skutečnost, že mobilní sítě a jejich infrastruktura jsou velmi komplikované technologie. „To je samozřejmě činí absolutně nesrozumitelnými. A nikdo se v minulosti ani nepokoušel veřejnosti jejich fungování vysvětlit,“ připomíná technologický redaktor.

Principy fungování elektromagnetického vlnění se probírají už na základních a středních školách.

Americké úřady varují Evropu před budováním 5G sítí čínskými firmami. Upozorňují na riziko zneužití dat

Číst článek

„Děje to ale takovým tím školním způsobem – tohle jsou rádiové vlny, tohle je optické spektrum, takhle vypadá rentgen. A leckdo si pak zapamatuje to, že tvrdší rádiové vlny jako rentgen nebo gama záření jsou nebezpečné a vztáhne si tuto informaci i na oblasti, které mají úplně jiné vlastnosti a charakteristiky,“ popisuje Koubský jeden z možných důvodů, proč lidé podobným zprávám mají tendenci věřit.

V hlavní roli dezinformační weby

Zprávy o škodlivosti 5G sítí a jejich využívání k manipulaci obyvatel často šíří takzvané dezinformační weby.

„Společným tématem těchto webů je skrytá manipulace buď neviditelnou mocí, nebo viditelnou mocí státu. Stát je pro ně nepřítel. A jelikož na 5G sítě stát prodává licence a podílí se na jejich budování, je přirozené, že za tím tyto weby vidí velké spiknutí,“ domnívá se redaktor Deníku N.

„Svět je prostě příliš složitý a máme tendence v něm hledat jednoduchá vysvětlení. V oblastech, kterým nerozumíme, není nikdo z nás imunní vůči fámám. A oblasti mobilních technologií rozumí dnes málokdo,“ uzavírá Petr Koubský s tím, že právě to se ČTÚ bude chystaným projektem snažit změnit.

David Slížek, Ondřej Skácel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme