Musíme mít převahu v AI, západní umělá inteligence je nebezpečná, prohlásil Putin

Rusko musí získat převahu na poli umělé inteligence (AI), prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Na konferenci v Moskvě také uvedl, že současná dominance západních technologických systémů v Rusku je nepřípustná a nebezpečná, a přislíbil, že brzy schválí novou strategii rozvoje umělé inteligence. Informovala o tom agentura TASS.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin (ilustrační foto)

Vladimir Putin (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Monopolní dominance podobných cizích nástrojů v Rusku je nepřijatelná a nebezpečná. Je absolutně nezbytné používat ruská řešení v oblasti spolehlivých, transparentních a bezpečných systémů umělé inteligence,“ řekl Putin.

Rusové v noci sestřelili šestnáct dronů. Třináct z nich útočilo na Krym, tvrdí Moskva

Číst článek

Dodal, že Rusko patří mezi země, které rozpracovávají vlastní systémy AI. Jako příklad jmenoval platformy YandexGPT a Šedevrum vytvářené technologickou společností Jandeks a projekty GigaChat a Kandinsky společnosti Sber přidružené k ruské bance Sberbank.

Nebezpečí západních technologických systémů Putin dokládal na příkladu vyhledávačů, které jsou podle něj zaujaté a neukazují dostatek výsledků souvisejících s Ruskem. Podle něj to plyne z toho, že, vývojáři „dávají stroji nějaký úkol a on ho řeší pouze za pomoci anglojazyčného souboru dat“.

Putin zdůraznil, že Rusko by mělo nastavit takové zákony, které budou vůči vývoji AI co nejvstřícnější, a vyzval vysoké školy, aby rozšířily programy zaměřené na tuto oblast. Dodal, že vláda by na vědu a výzkum v oblasti umělé inteligence mohla vyčlenit více financí.

Lídry v nástrojích umělé inteligence jsou v současnosti Čína a USA, podotkla agentura Reuters. Moskva má podle ní taktéž ambicí stát se silným hráčem na poli AI, ale její úsilí komplikuje válka na Ukrajině. Ta vede k odlivu talentovaných vědců a vývojářů z Ruska a k západním sankcím, které omezily dovoz špičkové techniky do země.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme