Test Českého rozhlasu: po kloktadle nenadýcháte nic, po větrovém bonbonu 0,08 promile

První pomocí při nachlazení bývají pastilky proti bolesti v krku nebo kloktadlo. Je ale bezpečné po požití takových medikamentů sednout za volant a vyrazit například do práce? Mnohé z přípravků totiž obsahují alkohol. Radiožurnál vyzkoušel, zda jeho přítomnost zachytí i moderní měřicí přístroje.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkoholtester (ilustrační foto). | Zdroj: Profimedia

„Něco byste nadýchat mohl, pokud jste si ráno vyplachoval alkoholickým lékem,“ varuje reportéra Radiožurnálu laborantka Martina Lacinová z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nadýcháte po použití kloktadla nebo větrového bonbonu? Vyzkoušel Martin Srb

Ten asi hodinu před natáčením kloktal ústní vodu, která obsahuje alkohol. „Spustíme alkoholtester, foukáme, foukáme…“ Nakonec je to čistá nula.

Po požití větrového bonbonu zakoupeného v lékárně nadýchal reportér 0,08. „Při policejní kontrole argumentujte bonbonem, žádejte krevní odběr, protože je rozdíl mezi hladinou alkoholu vydechovaného vzduchu a v krvi,“ říká Lacinová.

Houbař z Ostravska měl v krvi rekordních 8,83 promile alkoholu. Přiznal, že vypil ‚několik piv‘

Číst článek

Alkohol v krvi se v Česku stanovuje dvěma nezávislými metodami: „Jednak plynovou chromatografií, jednak Widmarkova metoda,“ vysvětluje docent Alexandr Pilin z Ústavu soudního lékařství a toxikologie.

Přesná měření jsou otázkou posledních třiceti let. „Dříve to bylo na základě barevných změn, bylo obtížné změřit množství v krvi nebo v orgánech,“ říká Pilin. To se změnilo až s nástupem plynové chromatografie později doplněné o hmotnostní detekci.

Zjednodušeně řečeno jde o přístroj, který detekuje jednotlivé prolétávající částice zkoumaného vzorku. „Dokáže jednoznačně identifikovat cizorodou látku v těle a zároveň její množství,“ doplňuje docent Pilin.

Martin Srb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme