Ovládání telefonů hlasem? Vědci vymysleli přístroj, který dokáže číst i ten vnitřní

Vnitřní hlas už nemusí být jenom vnitřní. Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) navrhli přístroj, který dokáže ‚překládat‘ řeč, která se odehrává jen v lidské hlavě. Za pomoci zařízení by lidé podle tvůrců mohli v budoucnu ovládat například počítače nebo virtuální asistenty.

Cambridge (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zařízení AlterEgo pro čtení „vnitřního hlasu“ | Foto: Lorrie Lejeune/MIT | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Jmenuje se AlterEgo a vypadá jako větší sada pro handsfree telefonování sahající až po bradu. Místo běžného hlasu člověka ale pomocí elektrod na kůži přenáší ten vnitřní. Zařízení čte jemné signály ve svalech, které se objevují, když člověk mluví sám pro sebe, popsal přístroj britský deník Guardian. Umělá inteligence pak dokáže spojit signály s příslušnými slovy.

AlterEgo funguje i opačně – počítač může s člověkem mluvit bez toho, aby navenek zazněl zvuk. Cílem tvůrců bylo vytvořit přístroj, který by umožnil komunikaci s počítačem, bez toho, aby rušil uživatele nebo okolí.

„Prakticky už nedokážeme žít bez našich telefonů a digitálních zařízení. V současnosti je ale jejich používání velice vyrušující,“ cituje Guardian Pattie Maesovou, profesorku z MIT. „Pokud s někým mluvím a chci si k tomu najít něco důležitého, musím najít telefon, zadat heslo, otevřít aplikaci a vyťukat klíčové slovo. A celá operace vyžaduje, abych zcela přesunula pozornost od svého okolí a lidí, se kterými jsem k mému telefonu.“

V testu na desítce lidí dosáhlo AlterEgo 92 % úspěšnost přepisu „vnitřního hlasu“. Na to, aby se přizpůsobilo konkrétnímu člověku, potřebovalo zhruba 15 minut. Podle tvůrců se přesnost přístroje bude v budoucnu ještě zvyšovat. Využití by mohl najít při ovládání domácích virtuálních asistentů, v hlučném prostředí nebo v armádě.  

mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme