Výrobce čipů Advanced Micro Devices skoupil konkurenta Xilinx. Za převzetí dal 50 miliard dolarů

Americký výrobce čipů Advanced Micro Devices (AMD) dokončil převzetí konkurenta Xilinx. Oznámila to firma v pondělní zprávě. Podle agentury Reuters jde o rekordní akvizici v čipovém průmyslu, jejíž hodnota činí zhruba 50 miliard dolarů (1,1 bilionu Kč). Zpráva o dokončení této transakce přichází krátce poté, co se americký výrobce čipů Nvidia vzdal plánů na převzetí britské čipové firmy Arm.

Santa Clara Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítačové čipy (ilustrační foto)

Americký výrobce čipů Advanced Micro Devices dokončil převzetí konkurenta Xilinx (ilustrační foto) | Foto: PublicDomainPictures | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Společnost AMD dohodu o převzetí rivala Xilinx oznámila v říjnu 2020 s tím, že akcionáři firmy Xilinx za každou svou akcii obdrží zhruba 1,7 akcie AMD. Hodnota transakce v době uzavření dohody činila 35 miliard dolarů, od té doby se však zvýšila v důsledku růstu ceny akcií AMD, napsala agentura Reuters.

Koronavirus i nedostatek čipů. Škoda Auto dodala loni meziročně o 126 600 méně vozů

Číst článek

Šéfka společnosti AMD Lisa Suová uvedla, že akvizice zlepší pozici firmy v klíčových oblastech, jako jsou například datová centra, bezdrátové sítě páté generace (5G) či automobilový a zbrojní průmysl.

Společnost Nvidia minulý týden oznámila, že zrušila dohodu o převzetí firmy Arm kvůli překážkám ze strany regulátorů. Podle agentury Reuters by hodnota této transakce činila až 80 miliard dolarů (1,7 bilionu Kč).

Nvidia oznámila dohodu o převzetí společnosti Arm od firmy SoftBank předloni v září. Dohodnutá kupní cena se skládala z hotovosti a z akcií Nvidie. V době uzavření dohody činila 40 miliard dolarů, mezitím se však v důsledku růstu ceny akcií Nvidie také výrazně zvýšila.

Dohoda o převzetí vyvolala obavy, zda si Arm pod novým vlastníkem zachová otevřený přístup k poskytování licencí na své technologie. Americká Federální obchodní komise (FTC) v prosinci podala žalobu s cílem transakci zablokovat. Dohoda se stala rovněž terčem hloubkového vyšetřování v Evropské unii a v Británii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme