VIDEO: Dvounohý robot Cassie uběhl pět kilometrů. Je prvním svého druhu, který se umí pohybovat v terénu

Americký dvounohý robot uběhl pět kilometrů za necelou hodinu. Ve srovnání s člověkem to sice není žádný velkolepý výkon, ale pro robota je to velký úspěch. A to i přes to, že při běhu dvakrát spadl. Má dvě nohy a vypadá jako chodící stroj z Hvězdných válek. Řeč je o robotovi jménem Cassie. Postavili ho ve Spojených státech na Oregonské státní univerzitě a je to celkem zdatný běžec. V uplynulých dnech dokázal uběhnout několik kilometrů v kuse.

Video Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robot Cassie z Oregonské státní univerzity za 53 minut uběhl pět kilometrů. Konstruktéři tvrdí, že by byl ještě rychlejší. Při běhu ale dvakrát spadl, a tak ztratil přes 6 minut. Jednou spadl kvůli přehřátí počítače, podruhé kvůli tomu, že ho student, který ho ovládal, navedl příliš rychle do zatáčky.

Přesto je Cassie podle svých tvůrců prvním dvounohým robotem, který se naučil běhat v terénu.

Robopes SPOT umí jít do schodů i mapovat podzemí. Český tým s ním v září vyrazí na soutěž do Ameriky

Číst článek

Dvounohý robot se naučil běhat pomocí umělé inteligence a algoritmu. Zjistil tak, jak při pohybu přenášet váhu z jedné nohy na druhou a přitom udržovat rovnováhu. Stejným způsobem se už dříve naučil vyjít a sejít schody.

Velkým úspěchem je i to, že vynález univerzity v americkém Oregonu dokáže v porovnání s jinými předchůdci tak dlouho při běhu stát. Udržení robotů ve vzpřímené poloze bylo pro konstruktéry dlouho obtížné.

Robota sestavila společnost Agility Robotics. Na jeho sestrojení získali grant od ministerstva obrany Spojených států amerických v přepočtu za 21 milionů korun.

ern, Jakub Lucký, Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme