Antivirus: Na facebook raději běžnou platební kartu nezadávejte. Jak se ubránit podvodům?

Podvodníci využívají k online krádežím platební karty ze sociálních sítí. Řada lidí totiž používá stejný email a heslo napříč mnoha weby. Útočníkovi pak stačí se přihlásit do jednoho z nich.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Facebook

Jak se na facebooku ubránit podvodům? (ilustrační foto) | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Kde se taková neočekávaná platba vůbec může vzít? Nejčastěji se jedná o reklamy, pachatelé se zmocní něčího účtu na facebooku a použijí ho, aby přes něj nakoupili reklamu. Tou pak obvykle lákají oběti na další podvody.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pohlídejte si, že máte na všech online účtech, tedy na Facebooku, Instagramu, ale i e-mailu, nastavené přihlašování druhým faktorem, radí redaktor Jan Cibulka

Plno lidí má ve svém účtu totiž zadanou platební kartu a dokonce zřízený reklamní účet. Často jde třeba o drobné živnostníky, kteří si reklamu na facebooku chtěli před pár lety vyzkoušet, vytvořili si reklamní účet a jelikož nebyli s výsledky spokojení, tak ho přestali používat a časem na něj zapomněli.

Karta ale už zůstane uložená ve facebookovém účtu. Případný útočník, který se k němu dostane, si kartu sice nemůže odnést a platit s ní jinde, ale může objednávat třeba právě reklamu. Ta se mu hodí, protože skrz ni může shánět další oběti.

Stejné heslo

A jak se pachatel do účtu vůbec dostane? Lidé používají jeden stejný e-mail a jedno stejné heslo napříč všemi weby, kde se přihlašují. Potom stačí, aby přihlašovací údaje z jednoho z mnoha webů unikly, třeba z nějakého online obchodu.

Pachatelé, kteří se pak k balíku přihlašovacích údajů z jednoho takového webu dostanou, pak použijí robota, který všechny emaily a hesla vyzkouší pro přihlášení na nejznámějších službách, mezi které patří i facebook.

Antivirus: Ověření věku online je složité. Chránit děti před nevhodným obsahem mají hlavně rodiče

Číst článek

Pokud se to robotovi podaří, okamžitě začne zjišťovat, zda je v účtu uložená platební karta, a začne objednávat reklamu.

Situaci komplikuje fakt, že společnost Meta kromě facebooku provozuje i instagram. Řada lidí má účty propojené a účtem z instagramu se může přihlášit do facebooku a naopak. Někomu se pak stane, že zabezpečení jednoho účtu řeší pečlivěji, třeba proto, že ho používá k podnikání, pachatelé se tam ale mohou dostat přes druhý účet.

Kartu zablokujte

Pokud už peníze odejdou, je v první řadě potřeba okamžitě zablokovat platební kartu, i kdyby to mělo být v neděli ve dvě ráno. Je možné to udělat přes internetové bankovnictví nebo na nonstop lince banky.

Pokud se člověku stále ještě podaří do facebooku přihlásit, může si změnit heslo za nějaké nové a útočníky z účtu vyhodit. Většinou to ale není ten případ. Facebook totiž poměrně rychle odhalí, že reklamy vedou na nějaké podvodné stránky a zablokuje je, a s nimi i celý účet.

Antivirus: Pachatelé používají podvržená telefonní čísla k masivnímu okrádání lidí. Jak se bránit?

Číst článek

Pak je možné facebook požádat o obnovení účtu a rovnou i s jejich podporou začít vyjednávat o vrácení peněz, nebo alespoň jejich části. Vrácení peněz ale není garantováno.

Nastavený limit

Pokud člověk na facebooku aktivně nepoužívá žádné placené služby, tak je lepší platební kartu z aplikace smazat.

Pokud však člověk v rámci aplikace chce platební kartu využívat, není doporučeno zadávat kartu, kterou banka vydala k bankovnímu účtu, ze kterého běžně odcházejí platby nebo kam přichází výplata.

Nejlepší je zařídit si speciální účet pro online platby a mít kartu pouze k němu, nebo, pokud to banka povoluje, používat virtuální kartu, s nastaveným limitem jen na částku k online transakcím.

Důležité je si také pohlídat, že je na všech online účtech, tedy na facebooku, instagramu, ale i e-mailu, nastavené dvoufaktorové přihlašování. Kromě jména a hesla je nutné vždycky ještě zadat kód z mobilní aplikace. To může pomoct, pokud dojde k úniku hesel.

Jan Cibulka, Jiří Chum, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme