Připoutejte se, příští zastávka Koloseum. Češi vyvinuli aplikaci, která vám umožní ‚cestovat v čase‘

Aplikace s názvem Colosseum VR od českých vývojářů vám umožní v podstatě cestovat v čase. Po nasazení brýlí pro virtuální realitu se přenesete do římského Kolosea v dobách jeho největší slávy a usednete třeba do lóže pro císaře nebo si zblízka prohlédnete gladiátory. O aplikaci už teď mají zájem například japonští turisté.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severní a jižní vchod je určený pro elity a císaře. Tyčí se nad nimi čtyřspřeží vozatajů.“ I to člověk během zhruba půlhodinové prohlídky Kolosea uslyší, ale hlavně si to díky virtuální realitě také zblízka prohlédne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý Magazín Experiment z 14. 8. 2021

Člověk si může jedna ku jedné představit, jaké to na místě bylo,“ vysvětluje Václav Zahrádecký ze společnosti TECRON-VR, která za celým nápadem stojí. Aplikace je zdarma ke stažení na platformě Steam, a pokud máte headset pro virtuální realitu, prozkoumání starověkého Kolosea ze všech možných úhlů už nic nebrání.

Zájem mezi Japonci

Podkladů o Koloseu jsou spousty. Bylo proto hodně práce s tím zjistit, kde jsou jaké relevantní informace, aby výsledek nebyl splácanina. Člověka by aplikace měla dostat do atmosféry tehdejší doby,“ říká Zahrádecký.

Součástí výkladu jsou i informace o gladiátorech, se kterými se můžete následně setkat tváří v tvář nebo je obdivovat z císařské lóže. To vše na aplikaci Colosseum VR zaujalo například japonské cestovní kanceláře.

Chtějí svým zákazníkům poskytovat možnost jet někam vlakem nebo letadlem a během toho si prohlédnout třeba hrady a podobně. Také byl zájem od institucí o vzdělávací programy pro školy,“ dodává Zahrádecký.

Další plány

Na vytvoření aplikace spolupracovalo i vývojové studio iNFINITE Production. Vycházelo už z hotového modelu, který ale bylo nutné přenést do starověku. „Scénář, který vás tím provádí, právě to je přidaná hodnota aplikace,“ říká šéf studia Jan Horský.

Vývojáři teď hledají investory a v budoucnu by rádi podobně zpracovali i další památky. Zmiňují třeba hrad Karlštejn.

Ondřej Vaňura, Alžběta Švarcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme